Zločin a trest: Ako potrestať psa, aby ste ho vychovali

Zločin a trest: Ako potrestať psa, aby ste ho vychovali Zdroj foto: Depositphotos

Fyzické bitie psa nie je určite pri výchove psa vhodné. Ako teda funguje zločin a trest, ktorý má mať výchovný charakter? 

Zločin a trest, ako to funguje? Tu je niekoľko dobrých rád, ktoré sa vám zídu pri výchove vášho psa.

Hlavné pravidlo – nebiť psa

Fyzický trest spôsobuje duševnú traumu domácim zvieratám a môže správanie psa ešte zhoršiť. Úder bez vysvetlenia je z výchovného hľadiska nielen zbytočný, ale škodí aj vzťahom: pes nebude dôverovať svojmu pánovi, začne sa ho báť a bude sa snažiť vyhýbať kontaktu s ním alebo sa stane agresívnym.

Ako vychovať psa.
Zdroj foto: Depositphotos

Psa treba potrestať na mieste činu

Psy nie sú obdarené logickým myslením a nedokážu pochopiť súvislosti medzi príčinou a následkom. Trest bude účinný len vtedy, ak ste domáceho miláčika prichytili na mieste činu a pokarhali ho za konkrétny skutok.

Nezabudnite ukázať svojmu miláčikovi, ako to urobiť správne: pochváľte ho za správne činy. Pes nehryzie topánku, ale hračku – výborne.

Vysvetlenie dôvodu trestu „ľudským jazykom“ tiež zlyháva. Bez ohľadu na to, ako psovi otočíte ohlodanú čižmu pred nos, stále vám nebude rozumieť.

Dajte psovi najavo, že ste nešťastní

Naučte svojho psa hlasové signály pre áno a nie. Pri vydávaní príkazu po psovi nekričte. Pri správnej výchove domáce zviera poslúcha na tiché ale pokojné „nie“.

Keď váš pes poruší pravidlá, povedzte prísne „nie“. Ak prestane – energicky ho pochváľte a odmeňte maškrtou, ak vás ignoruje – zopakujte príkaz, znova ignoruje – odveďte ho do samostatnej miestnosti a nechajte tam 10 minút alebo psa pošlite na miesto a nevenujte mu pozornosť. Opakujte kroky zakaždým, keď chcete napraviť správanie vášho domáceho maznáčika.

Chov holubov, čo všetko treba o ňom vedieť

Lepšie funguje pochvala

Pri výchove funguje najlepšie pochvala a pozornosť, ktorú psovi venujete. To je základom pozitívnej tréningovej metódy, ktorá pomáha pochopiť potreby zvieraťa a vyhnúť sa konfliktom s ním pri výchove.

Toto nie je o povoľnosti. Majiteľ označuje hranice a povzbudzovaním k správnym činom učí psa žiť podľa vlastných pravidiel. Za správne správanie dostáva „plat“ a v budúcnosti sa snaží zopakovať, za čo dostal odmenu.

Najúčinnejšie je vyhýbať sa situáciám, ktoré nemáte pod kontrolou. Napríklad nenechávajte jedlo na stole, keď odchádzate z domu. Skryte odpadkový kôš. Nepúšťajte psa z vodítka, ak dobre nepozná povel „Poď ku mne“ a nevráti sa na prvé zavolanie.