Zlatobyľ: Žltá liečivá bylina našich polí a záhrad

Zlatobyľ: Žltá liečivá bylina našich polí a záhrad Zdroj foto: Depositphotos

Mať na svojej záhrade zlatobyľ nie je prospešné len na prilákanie opeľovačov. Táto žltá liečivá bylina má pre nás množstvo výhod.

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je jasne žlto kvitnúca rastlina, ktorá kvitne koncom leta a začiatkom jesene. Mnohí si ju zamieňajú s ambróziou a nazdávajú sa, že táto žltá liečivá bylina je zdrojom ich alergie. Avšak faktom je, že peľ zlatobyle je omnoho ťažší, a preto ho roznáša iba hmyz, nie vietor.

Rastlina má rada suché, slnečné a otvorené priestranstvá, nájdete ju na poliach a lúkach, ale aj v niektorých záhradách.

Čiernohlávok obyčajný a jeho využitie v ľudovom liečiteľstve

Je to pomerne vysoká trvalka – so stonkami vysokými asi 60 až 150 centimetrov a pokrytými chocholmi jasne žltých zhlukov kvetov. Pre porovnanie kvety ambrózie sú veľmi malé a nevýrazné. Bývajú zelené alebo žlto-zelené a je ťažké ich rozoznať, pokiaľ neviete, čo hľadáte.

Zlatobyľ: Žltá liečivá bylina našich polí a záhrad
Ambrózia, zdroj foto: Depositphotos

Prečo je zlatobyľ liečivá rastlina

Zlatobyľ sa „odporúča na liečbu infekcií a zápalov, na prevenciu tvorby obličkových kameňov a na odstraňovanie močového piesku.

Môže tiež znižovať hladinu cholesterolu a predchádzať ateroskleróze a je účinným liekom na zápaly a upchatie horných dýchacích ciest, rinitídu, sezónnu alergiu, infekciu dutín, prechladnutie a chrípku.

Zo zlatobyle sa dajú využiť všetky jej časti. To znamená vňať, stonka, listy, kvety a dokonca aj korene.

Zlatobyľ a jej účinky
Zdroj foto: Depositphotos

Ako zbierať, sušiť a skladovať zlatobyľ

Kvety zlatobyle sa zbierajú za suchého počasia alebo keď na rastline nie je dážď a rosa. Suché slnečné dopoludnie je ideálny čas. Na zber je potrebné použiť nožnice, pretože stonky kvetiny sa ťažkú lámu.

Režeme kvitnúce vrcholy – to je asi 1/3 až 1/2 hornej časti rastliny. Nevytrhávame celú rastlinu za korene – je to trvalka a tak by sme ju zničili.

Na sušenie zlatobyle odrežeme kvitnúce vršky, odrhneme jednotlivé stonky a potom ich rozložíme v jednej vrstve na sušiace sito alebo papierové utierky a necháme niekoľko dní sušiť na vzduchu. Môžeme tiež použiť sušičku, ktorá je nastavená na sušenie byliniek. Počas sušenia kontrolujeme každú hodinu.