Život bez odpadu: Takto to dokážete aj vy

život bez odpadu Zdroj foto: Pixabay

Nielen začať, ale aj zotrvať je veľmi dôležité. Život bez odpadu je možný, len treba dodržať niekoľko zásad. 

Začať život bez odpadu a udržiavať ho sú dve rôzne veci. Keď začnete s týmto novým životným štýlom, máte motiváciu a pracujete na dosiahnutí rôznych cieľov. Čo však s tým, keď ste vyhodili väčšinu odpadu zo svojho života a potrebujete si kúpiť nový predmet?

Existuje niekoľko otázok, ktoré si môžete položiť pri nakupovaní a udržiavaní tohto životného štýlu, aby ste sa držali svojho života s nulovým odpadom:

1. Môžem hromadne nakupovať, aby som znížil počet obalov?

Keď idete nakupovať vec, ktorá je nová a nenahrádzate ňou položku, ktorá vytvorila predtým odpad; možno zistíte, že je nákladovo efektívnejšie nakupovať hromadne. Najväčšou výhodou pri hromadnom nákupe je to, že vec získate bez obalu alebo aspoň s menším počtom balení, pretože je to všetko v jednom balíku.

Záhrada pre seniorov: Ako sprístupniť pestovanie zeleniny

2. Môžem bez toho žiť?

Keď idete nakupovať predmet, je dôležité sa opýtať, či ho skutočne potrebujete. Mnohokrát nakupujeme predmety, pretože nám uľahčujú život alebo preto, že sme zvyknutí takéto veci v živote mať. Keď však spomalíte a analyzujete nákup, môžete si uvedomiť, že danú položku vôbec nepotrebujete. Mnohokrát  kupujete z dôvodu pohodlia alebo preto, lebo ste si mysleli, že je to nevyhnutnosť.

3. Dá sa vec recyklovať?

V našom živote je veľa vecí, ktoré sa dajú opakovane použiť. Keď idete nakupovať niečo nové, opýtajte sa, či sa dá vec recyklovať alebo či sa dá kúpiť bez obalu. Napríklad, ak si chcete kúpiť nový výrobok priamo z výroby, položte si otázku, či si môžete produkt kúpiť bez toho, aby ste ho zabalili do vrecka? Keď idete nakupovať do obchodu, prineste si svoju tašku, namiesto jednorazových plastových poskytovaných v obchode. Prinajmenšom vyberte možnosť hnedého papiera. Papierové vrecká je možné opätovne použiť a potom ich kompostovať.

Popínavé rastliny v zime: Ako sa o ne starať?

4. Môžete si vec vyrobiť sami?

Namiesto kúpy si položte otázku, či si vec môžete vyrobiť sami. Napríklad oblečenie, ktoré už nenosíte sa dá prešiť a upraviť, namiesto kúpy nového.

5. Prehodnoťte podľa potreby

Nakoniec, aby sa vám aj naďalej darilo v životnom štýle s nulovým odpadom, neponáhľajte sa. Dajte si záležať na tom, aby ste svoj životný štýl prehodnotili jeden až dvakrát ročne. Prezrite si nákupy, ktoré ste nakúpili, položky, ktoré sa vám nahromadili alebo ktorých ste sa zbavili, a uvidíte, či ste na tom lepšie, ako ste boli predtým.

Ak sa vám darí lepšie, super! Ak nie, zistite, kde by ste mohli byť lepší, a objavte svoje slabé miesta, aby ste našli riešenie problémových oblastí.