Zbierame liečivé rastliny: Liek na kašeľ dúška tymianová

liek na kašeľ - dúška tymianová Zdroj: www.pixabay.com

Medzi ďalšie liečivé rastliny, ktoré sa oplatí zbierať, patrí určite dúška tymianová. Rastlinka s drobnými kvietkami skrýva v sebe veľkú liečivú silu.

Dúška tymianová práve počas júna, júla a augusta zdobí svojimi ružovými až purpurovočervenými kvetmi suché a slnečné okraje polí a lesov. Vyznačuje sa tiež prenikavou vôňou.

Ak chceme využiť jej silu, zbierame kvitnúcu vňať. Najlepšie sa rastlina suší zavesená  v tieni pri teplote do 35 °C.

Prečo sa oplatí zbierať dúšku tymianovú? Táto rastlina má antiseptické, dezinfekčné, baktericídne a konzervačné vlastnosti, ktoré využívali už starí Egypťania pri balzamovaní mŕtvol. Aj u nás sa odporúča pridať do potravinovej komory vňať tymianu, ktorá ochráni potraviny pred rýchlym rozkladom.

Zázvor a jeho benefity pre naše zdravie a krásu

Dúška tymianová a jej účinky na naše zdravie

Táto drobná rastlinka skrýva v sebe veľkú silu. Už naše staré mamky využívali tymian ako účinný liek na kašeľ a zápal priedušiek. Podával sa sirup z neho, ktorý dokázal zmierniť dráždivý suchý kašeľ ale aj rozpustiť hlien a tým uľahčiť vykašliavanie.  Recept na sirup proti kašľu nájdete na konci článku.

Za liečivými účinkami tymianu je skrytá vzácna látka zvaná tymol. Ale obsahuje aj iné prospešné zložky. Okrem lieku na kašeľ a ochorenia priedušiek bol tymian používaný pri rôznych zápaloch, dokáže zmierniť nadúvanie a problémy s trávením.

Liek na kašeľ dúška tymianová
Zdroj: pixabay.com

Recept na tymianový sirup proti kašľu

Budeme potrebovať:

1 vrecko tymianu (8 – 9 gramov), 250 ml vody, 200 g cukru

Postup:

Vodu s cukrom dáme variť a varíme na miernom ohni cca 20 minút. Odstavíme a pridáme celé vrecko tymianu. Necháme lúhovať, kým nevychladne. Potom sirup scedíme a užívame po lyžičkách päťkrát denne. Skladujte pri izbovej teplote v sklenej fľaštičke maximálne 2 až 3 mesiace.