Vytvorte si domáce potpourri, časť I.

vytvorte si domáce potpourri Zdroj foto: Pixabay

Vytvorte si domáce potpourri. Dnes si povieme, čo potrebujete na jeho výrobu.

Vytvorte si domáce potpourri

Určite sa každý jeden z nás stretol s týmto pojmom, ktorý pochádza z francúzskeho originálu pot-pourii. Potpourri symbolizuje nádobu sušených kvetov a byliniek, ktoré rozvoniavajú dom.  V dnešnom uponáhľanom svete má málokto z nás čas, aby si doma vytvoril vlastné potpourii. Väčšina z nás volí rýchlejší spôsob, ako prevoniať dom, ako sú osviežovače vzduchu, vonné sviečky, alebo moderné osviežovače vzduchu.

4 domáce prírodné osviežovače vzduchu

Výber kvetov

Pri výrobe potpourri je najlepšie vybrať tie kvety, ktoré si zachovajú pri sušení aj svoju farbu a aj tvar. Ak sú zároveň aj voňavé, je to pre vás bonus, ale niekedy je lepšie nepoužívať príliš voňavé kvety, pretože zmes vôní sa môže pri kombinovaní pomiešať a namiesto príjemnej vône budete mať presný opak. Kvety, ktoré môžete použiť sú: nechtík, levanduľa, ruža (ešte nerozkvitnutá), chryzantéma, sirôtka alebo voňavá pelargónia či klinček. Použiť môžete šišky z lesa, alebo semenné struky. Pomôcť vám môže aj vaša špajza v podobe muškátového oriešku, klinčekov či sušenej citrusovej kôry. Ale aj škoricové tyčinky či celý badián sú výbornou voľbou. Ak chcete pridať ešte niečo navyše, môžete si zakúpiť z obchodu triesky zo santalového dreva či listy eukalyptu.

Vytvorte si domáce potpourri
Zdroj foto: Pixabay

Čo potrebujete na výrobu potpourii

Medzi základné prostriedky na udržanie vašej vône si potrebujete zakúpiť fixátor. Jedným z najpopulárnejších fixátorov je koreň Orris, ktorý je vyrobený z rizómov kosatcov ( zhrubnuté koreňové stonky) a pomáha najlepšie fixovať vôňu. Tento koreň má ľahkú kvetinovú vôňu. Ale môžete použiť aj iné fixačné prostriedky, ako je napríklad vanilkový bôb, koreň angeliky, myrha, alebo dubový mach. Každý fixátor by mal tvoriť v zmesi potpourri minimálne 10 až 20 percent. Použiť môžete aj rôzne vonné oleje, ktoré môžete pridať buď na začiatku procesu, alebo neskôr, keď už nebude vôňa kvetov taká zreteľná. Pri éterických olejoch je potrebné zvážiť použité množstvo. Oleje sú veľmi silné a pri väčšom množstve môžu vyvolať bolenie hlavy. Éterický olej môže byť rovnaký ako zmes, ktorá sa nachádza vo vašom potpourii. Napríklad ruža, levanduľa alebo iné kvety, ktoré sa rozhodnete použiť, doplníte ružovým alebo levanduľovým olejom.