Triky, aby vám kvety vo váze dlhšie vydržali

Krásne ruže vo váze www.pixabay.com

Vedeli ste, že aj o kvety vo váze sa treba starať? Iba tak sa môžeme tešiť z ich krásy čo najdlhšie.

Krásna kytica kvetov vo váze dokáže prevoňať a skrášliť každý dom, chatu alebo byt. Avšak keď sa chceme z takejto ozdoby tešiť čo najdlhšie, je potrebné splniť niekoľko zásad.

Aby vám kvety vo váze dlhšie vydržali

Pre trvanlivosť kvetov vo váze je dôležitá v prvom rade denná doba, kedy rastlinu odrežeme. Najdlhšie vydržia kvety odtrhnuté večer, kedy je v rastline nazhromaždené najväčšie množstvo zásobných látok, ktoré cez deň vyrobili listy. Vhodným časom je tiež včasné ráno. Vtedy kvet obsahuje dostatok vody.

Pozor treba dať aj na spôsob, akým rastlinu odrežeme. Vhodným spôsobom je odrezanie ostrým nožom alebo nožnicami. Rez má byť hladký a čo najdlhší, aby kvetina mohla prijímať dostatok vody.

Odrezané rastliny nedávame zväčša hneď na záhradke priamo do vody a preto je nutné rez pred umiestnením kvetov do vázy obnoviť (rezná plocha v priebehu niekoľkých minút zasychá). Dvojnásobne to platí pre kvety, ktoré dostaneme darom alebo ich kúpime, pretože nevieme, ako dlho boli odrezané.

Ak chceme rastliny zo záhrady prepravovať na dlhšie vzdialenosti, musíme ich po odrezaní nechať minimálne 30 minút v nádobe v chladnejšom prostredí nasať vodu. Potom by sme ich mali zabaliť najlepšie do papiera, ktorý zabráni nadmernému vyparovaniu vody a mechanickému poškodeniu kvetov. Takto pripravené kvety môžeme prepravovať i bez vody. V prípade citlivých rastlín, ako je napríklad astrovka, papuľka, je vhodné konce stoniek obaliť vlhkým savým papierom a umiestniť ich do igelitového vrecúška.

Jedlé kvety a vňať z vašej záhrady, ktoré vyhadzujeme

Zásady a dobré rady

Po odrezaní kvetu treba čo najskôr obnoviť prísun vody do rastliny a zabrániť mikroorganizmom a iným vplyvom, aby kvetinu poškodzovali.

Pre kvety vo váze je najvhodnejšia prevarená a vychladnutá voda priamo z vodovodu, ak ju pred tým necháme niekoľko hodín odstáť. Voda by mohla byť mierne teplá (okolo 30 °C) pretože v studenej vode je veľa kyslíka, ktorý môže poškodiť vodivé pletivá stonky.

Ak nechceme, aby sa nám vo vode množili mikroorganizmy, treba pridať do nej dezinfekčný prostriedok alebo vodu okysliť kyselinou citrónovou (na jeden liter 0,5 g).

Dôležitá je tiež čistota nádoby. Naliať čistú vodu do špinavej vázy nemá význam. Takisto nie každá váza je vhodná na uchovanie rezaných kvetov. Napríklad sa neodporúčajú keramické nádoby bez vnútornej glazúry, pretože mikroorganizmy aj po dezinfekcii zostávajú v póroch vypálenej hmoty.

Kedy a prečo prerezávať stromy, kríky a kvety?

Takisto je potrebné odstrániť z kvetov spodné listy, ktoré by mohli zasahovať do vody.

Trvanlivosť kvetov vo váze ovplyvňuje aj teplota miestnosti, v ktorej je váza umiestnená. Nikdy nenechávajte nádobu s kvetinami na priamom slnečnom svetle alebo v prievane.

Kvetom tiež vadí i blízkosť ovocia a zeleniny (dokonca aj počas prepravy). Zrejúce plody totiž vylučujú plyn ethylen, ktorý urýchľuje odkvitanie kvetín. Rovnaký plyn sa uvoľňuje pri spaľovaní plynu z plynových sporákov.

Najdôležitejšia je pravidelná výmena vody vo váze a skracovanie rastlín.