Trápia vás biele molice? Vieme, ako vyhrať boj s nimi

Trápia vás biele molice? Takto si s nimi poradíte Zdroj foto: Pixabay

Nepríjemné mušky vedia strpčiť život mnohým záhradkárom. Trápia vás biele molice? Existuje niekoľko účinných tipov. 

Rozmnožujú sa priam svetelnou rýchlosťou, sú drobné a nepríjemné. Trápia vás biele molice? Treto biele mušky sú síce nepríjemné a vedia napáchať škodu najmä v skleníkoch, ale existuje niekoľko dobrých tipov, ako sa ich zbaviť.

Ak vám z porastov kapustovín vyletúva hejno bielych drobných mušiek, je pravdepodobné, že aj vašu pestovanú zeleninu napadli molice. Nezbavíte sa ich hneď, preto v boji s nimi musíte byť trpezliví. Dôležité je, že počas vegetácie by ste mali striedať použité prípravky.

Prevencia nefunguje

Nepríjemnou skutočnosťou, ktorou sa boj s týmito škodcami vyznačuje, je fakt, že neexistuje proti nim prevencia. Molica skleníková napáda hlavne skleníkové rastliny, preto pri zistení jej výskytu by ste mali čím skôr aplikovať chemický postrek. Na monitorovanie molíc v skleníku vám môže poslúžiť žltý lepový pásik.

9 chorôb paradajok, na ktoré si dajte pozor, č. I

Chemické postreky, ktoré sú dostupné

Chemický postrek treba aplikovať podľa druhu napadnutej pestovanej rastliny. Napríklad dostupnými postrekmi v malospotrebiteľských baleniach je na rajčiaky a papriky Calypso Al, Samuraj, Mospilan 20 SP. Na baklažány, kapustovú a tekvicovú zeleninu môže pomôcť Neemazal T/S.

V prípade, že biele mušky ničia vašu úrodu uhoriek, môžete použiť tiež Calypso Al a tiež Samuraj.

Pri aplikovaní chemických postrekov treba byť dôsledný a postrek opakovať dva až tri razy v intervale 3-5-7 dní. Proti dospelým škodcom možno použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia. Osvedčilo sa pridanie zmáčadla na zvýšenie účinku.

Ako bojovať bez chemických postrekov

Proti moliciam sa dá bojovať aj prirodzeným spôsobom, a to najmä, ak ich máte rozmnožené v skleníku. Parazitická osička Encarsia formosa ( dá sa kúpiť pod označením En-Strip) je prirodzený nepriateľ molíc. Dospelý hmyz sa živí larvami tohto škodca a dokonca do nich kladie vajíčka. Výsledky môžete spozorovať už dva týždne po nasadení osičky do skleníka.