Strihať alebo nestrihať psovi pazúriky? Tieto chyby robíme

Strihať alebo nestrihať psovi pazúriky? Tieto chyby robíme Zdroj foto: Depsoithotos

Existujú mylné názory, ktoré niekedy môžu ohroziť zdravie vášho domáceho zvieraťa. Strihať alebo nestrihať psovi pazúriky? Tu je niekoľko rád od veterinárov.

Viacerí chovatelia psov veria zastaralým názorom, ktoré často môžu škodiť nielen vášmu psovi, ale i vám. Niektoré z nich sa týkajú starostlivosti o psie chodidlá. Strihať alebo nestrihať psovi pazúriky? Čítajte tu.

OMYL: Pazúriky psov sa na prechádzke obrusujú, netreba ich strihať.

Asfalt hrá úlohu prirodzeného pilníka, ale nie vždy. Aj v „kamennej džungli“ mesta sa majitelia snažia venčiť svojich psov nielen po chodníkoch, ale dostať sa von do parku, do lesa alebo aspoň na trávnik. V lete je zem mäkká, v zime zas v snahe vyhnúť sa posypovým chemikáliám mnoho chovateľov psov dáva svojim miláčikom na labky špeciálne papučky. Psy majú navyše piate prsty na predných labkách, ktoré sa vôbec nedotýkajú zeme, preto ich bude potrebné ostrihať.

Chováte huskyho v byte? Pozor na tieto nebezpečenstvá

Ako často by sa mali strihať psovi pazúre?

Za normálnych okolností by to malo byť raz za 7-14 dní. Interval závisí však aj od konkrétneho psa: u niektorých psov pazúry rastú rýchlejšie, u iných pomalšie – rovnako ako u ľudí. Treba však mať na mysli, že ak odložíte strihanie pazúrikov, bude ťažšie ich skrátiť. Pazúr psa pozostáva z kostného tkaniva, vo vnútri ktorého je cieva. Tá rastie s rastom pazúrika. Pri strihaní je potrebné, aby ste sa tejto žilke vyhli, preto pri dlhšom pazúre ho budete musieť strihať postupne viackrát, kým sa neskráti aj cievka.

OMYL: Neostrihané psie pazúriky škodia iba parketám

Ak má pes neostrihané pazúriky, ťažšie sa mu chodí. Neprirodzená chôdza vedie k neustálemu nesprávnemu namáhaniu kĺbov, následne k ich zápalom a deformáciám. Okrem toho je možný povrchový, ale rozsiahly zápal a poranenie. Pazúre nerastú rovno, začínajú sa stáčať a časom zarastajú do podložky. V dôsledku toho vzniká zápal, hnisanie a akútna bolesť. V najpokročilejších prípadoch to hrozí operáciou.

OMYL: Žiadny pes si nechce dať ostrihať pazúriky

S maškrtou a milým slovom sa dá psa naučiť robiť čokoľvek. Najlepšie je, ak ho na tento úkon učíte od útleho veku. Je váš psík bojazlivý? Vyskúšajte nasledujúci postup. Najprv vezmite obyčajný hrebeň a poškrabte ním labky a pazúriky. Pochváľte psa, ak si labku neodtiahne a dajte mu maškrtu. Ak pes na škrabkanie hrebeňom nijako nereaguje, okrem toho, že sa pozerá vaším smerom, kliknite klieštikmi vedľa labky – a znova pochváľte. Keď je pes pokojný, môžete pristúpiť priamo k strihaniu pazúrikov.