Štepenie a množenie rastlín: Spoznajte netradičné spôsoby

štepenie Zdroj foto: YouTube

Štepenie a množenie rastlín môže byť celkom zábavné a jednoduché. Stačí poznať niekoľko zaujímavých trikov, ako sa to dá. Pozrite si video.

Štepenie a množenie rastlín sú dôležité práce, ktoré by mal poznať každý záhradkár. Možno si myslíte, že ide o zložitý proces, ale nie je to celkom tak. V nasledujúcom videu nájdete šikovné rady, ako vypestovať papriku z jadierok, či z čerstvých paradajok novú rastlinu. Takisto tu nájdete rady, ako rozmnožiť citrónovník alebo iné rastliny.

Pre tých šikovnejších je tu postup, ako vypestovať zvláštnu odrodu mini uhorky. Dá sa to zaštepením sadenice uhorky a melónu. Viac vo videu.

Tip redakcie na záver: Štepenie starého stromu

Tento rez je nevyhnutný, keď strom zostarne. Ako to zistíte? Hlavným znakom zostarnutého stromu je veľké množstvo vysychajúcich výhonkov a vlkov (nerodivých výhonkov, ktoré zbytočne zahusťujú korunu) .  Starnutie stromu záleží tiež od tvaru koruny. Napríklad pri jabloni strihanej do tvaru vretena drevina zostarne cca po pätnástich rokoch. Pri klasike a správnej starostlivosti o ňu je potrebný omladzovací rez až po dvadsiatich či tridsiatich rokoch a viac.

Nie vždy však omladzovací rez pomôže, preto treba zvážiť, či sa ho oplatí na jabloni vykonať a či nie je lepšie vysadiť nový strom.

Omladzovací rez je vlastne väčší zásah do koruny stromu. Mnohokrát treba pristúpiť k postupnej výmene celých kostrových konárov.