Šošovica ako dávne platidlo: Na toto sme rokmi zabudli

sosovica (1) Šošovica je veľmi zdravá. Zdroj foto: Pixabay.com

Tieto drobné okrúhle kolieska, ktoré sú plné výživných látok, stále v sebe skrývajú malé tajomstvá.

Šošovica, strukovina plná energie, ktorá nás často zachráni, ak potrebujeme navariť výdatné, sýte a lacné jedlo. Odkiaľ sa vlastne vzala?

Namiesto peňazí šošovica

Viete si dnes predstaviť, že by ste zaplatili za nákup šošovicou? Tak tomu totiž bolo kedysi. Šošovica je známa už niekoľko storočí a viaceré zdroje tvrdia, že pochádza zo Stredného východu, kde slúžila ako výmenné platidlo pri obchodovaní. Prvý recept na šošovicový pokrm sa našiel v Ríme už v 4. storočí p.n.l..

Šošovicové bohatstvo

Napriek tomu, že túto strukovinu nahradili peniaze, hodnotu šošovice netreba podceňovať. Skrýva v sebe bohatstvo, aj keď odlišného charakteru. Šošovica má významný obsah esenciálnych aminokyselín. Preto sa často považuje za ideálnu náhradu mäsa. Zasýti vás a poskytne vám dostatok energie. Môže za to komplex sacharidov, ktoré zabezpečujú plynulý prísun glukózy do krvi a buniek. Organizmus si tak udržiava počas niekoľkých hodín rovnomernú hladinu cukru a glukózy. Táto hladina predstavuje veľký význam pre činnosť nášho mozgu a nervov. Šošovica je tiež skvelý zdroj železa, vápnika a draslíka. A dobrá správa pre tie z nás, ktoré chudneme, táto strukovina pomáhať bojovať s odbúravaním podkožného tuku.

Zelenina a ovocie: Aby boli s deťmi kamoši!

Šošovicou k duševnej rovnováhe

Okrem spomínaných výživných látok vedci odhalili i ďalšie prospešné účinky šošovicových „dukátov“. Drobná strukovina vraj skrýva v sebe množstvo vysoko aktívnych látok a minerálov (najmä zinok), ktoré posilňujú činnosť nervov, mozgu a obličiek. Zabezpečuje vitalitu a duševnú rovnováhu. Šošovica teda zaháňa únavu a zvyšuje vašu výkonnosť!

Zázvor a jeho benefity pre naše zdravie a krásu

Čo ste o šošovici možno nevedeli…

– okrem najznámejšej hnedej odrody existujú dva druhy – zelená a červená. Zelená odroda šošovice pochádza z Francúzska a je chuťovo najvýraznejšia. Má pikantnú chuť s nádychom orieškov. Červená odroda tejto strukoviny je považovaná za jednu z najsladších i najchutnejších a predstavuje základnú prísadu indickej či tureckej kuchyne.

– čím sú zrnká šošovice menšie, tým intenzívnejšia je ich chuť.

– nelúpaná šošovica môže byť v domácnosti uskladnená až jeden rok. Podmienkou je umiestnenie na suchom, vzdušnom a tmavom mieste.

– chuť šošovice zintenzívni napríklad estragón, kôpor, bobkový list, rozmarín, či bazalka.