Šalvia lekárska a zásady jej pestovania

šalvia lekárska Zdroj foto: Pixabay

Šalvia lekárska by mala patriť do každej záhrady. Spoznajte zásady jej pestovania. 

Šalvia lekárska a jej pestovanie

Táto liečivá rastlina pochádza zo Stredomoria, kde rastie vo voľnej prírode. U nás nájdete jej príbuznú – šalviu lúčnu.

Šalvia lekárska sa v našich končinách dá pestovať nielen v črepníku, ale aj v bylinkovej záhradke. Je to trvalka, ktorá vytvára polokry vo výške až 70 cm. Voňavé listy majú striebristý nádych. Vďaka pekným kvetom je aj dekoratívnou rastlinou. Kvitne od začiatku mája do júna. 

Ako ošetriť byliny v záhradách a kvetináčoch?

Šalvia nie je náročná na pestovanie. Ak dodržíte niekoľko zásad, môžete sa aj vy tešiť z jej liečivej sily a krásy. Najvhodnejšie je pestovať ju zo semienok. V marci až apríli môžete semienka vysiať priamou sejbou do hĺbky 2-3 cm. Dajú sa vypestovať aj priesady, alebo ich môžete už zakúpiť hotové. Tie sa vysádzajú na záhon už od mája. Vzdialené by mali byť od seba 45 cm. Je dôležité vedieť, že šalvia neznáša hnojenie.

Tip: V prípade, že pestujete šalviu lekársku v črepníku a žltnú jej listy, môže to byť preto, že jej korene majú málo miesta. Zvoľte preto väčší črepník.

Nároky na pôdu

Šalvia lekárska obľubuje dobre priepustnú odvodnenú, suchú vápenatú pôdu. Na jednom mieste sa jej bude dariť päť až desať rokov. Pre túto rastlinu vyberte slnečné alebo polotienisté miesto.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa odrezkami alebo delením. Pre lepší rast šalvii doprajte strih, ktorý rastlinu pomôže rozkonáriť. Zbierame listy alebo nedrevnatú vňať.

Čítajte nás aj nabudúce. Prezradíme vám recept na šalviový sirup.