Pripravte si osvedčené domáce bylinkové tinktúry

Pripravte si osvedčené domáce bylinkové tinktúry Zdroj foto: Depositphotos

Medzi veľmi dobrý spôsob, ako uchovať liečivú silu byliniek čo najdlhšie, patria bylinkové tinktúry. Pripravte si ich doma z pokladov, ktoré vám ponúka záhrada.

Výroba bylinkových tinktúr nie je ťažká a zvládne ju i menej skúsený človek. Potrebujeme mať po ruke čerstvé či sušené bylinky. V niektorých receptoch sa používa koreň rastliny. Pripravte si nasledujúce liečivé produkty.

Tymianová tinktúra

Na výrobu tymianovej tinktúry potrebujeme čerstvý alebo sušený tymian, ktorý vložíme do zaváracieho pohára a zalejeme minimálne 45 % alkoholom. Uzavrieme a necháme aspoň 14 dní za občasného pretrepania lúhovať. Po uplynutí tejto doby, tinktúru scedíme a uložíme do chladničky.

Tymianová tinktúra sa potiera na bolestivé miesta. Dokáže totiž zahojiť drobné ranky a odreniny. Pomáha tiež vnútorne. Pár kvapiek nakvapkáme do pohára s vodou a pijeme pri bolestiach brucha, predchádza tiež plynatosti, zlepšuje trávenie, a naviac priaznivo pôsobí proti kašli a problémom s dýchacími cestami. Tymianová tinktúra je prírodné antibiotikum, takže sa ju oplatí mať aj v boji proti chrípke.

Pripravte si osvedčené domáce bylinkové tinktúry
Zdroj foto: Depositphotos

Šalviová tinktúra

Ďalšia liečivá bylinka z našej záhrady, z ktorej sa môže pripraviť účinná tinktúra je šalvia. Príprava tohto liečivého produktu je jednoduchá a jej užívanie je veľmi prospešné pre naše zdravie.

Na 100 ml 70 % alkoholu budeme potrebovať 25 g čerstvých listov šalvie. Uvedené ingrediencie iba zmiešame a nádobu zavrieme. Treba ju počas doby lúhovania často pretrepávať. Najlepšie každý deň. Po miesiaci môžeme šalviovú tinktúru zliať a užívať nielen vnútorne ale aj navonok. Pri vnútornom užití pomáha ako liek proti nadmernému poteniu. Pár kvapiek zriedených v pohári s vodou môžeme kloktať pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny a pri bolestiach krku.

Ako si vyrobiť bylinkový ocot na dochutenie jedál

Púpavová tinktúra

Na výrobu budeme potrebovať korene z púpav, ktoré je najlepšie nazbierať na jar alebo počas jesene, pretože vtedy totiž obsahujú najviac účinných látok. Korene vyryjeme, vňať odrežeme a potom ich očistíme kefou a umyjeme. Potom ich môžeme vložiť buď celé, alebo nakrájané do pohára a zalejeme 45 % alkoholom. Uzavrieme a necháme lúhovať 14 dní. Púpavovú tinktúru potom scedíme a uchovávame v chladničke. Užívame 20 až 30 kvapiek 3x denne. pomáha pri trávení a podporuje zdravie pečene, žlčníka a obličiek. Taktiež veľmi dobre čistí krv a má močopudný účinok.