Príprava ovocných kvasov na výrobu destilátov

Príprava ovocných kvasov na výrobu destilátov Foto: Pixabay

Ovocie, ktoré nie je možné použiť na iné spracovanie, sa dá ešte zachrániť. Napríklad príprava ovocných kvasov na výrobu pálenky môže byť riešením, ako zužitkovať všetku vašu úrodu. 

Príprava ovocných kvasov

Na pálenie sa dá použiť všetko ovocie, ktoré je nevhodné na iné spracovanie alebo tiež prebytky ovocia. Pri príprave kvasu musíme postupovať tak, aby získaná pálenka bola akostná, čo sa často nedá a ovocie sa mieša.

Kvas zo sliviek

V domácnostiach sa najčastejšie pripravuje kvas zo sliviek. Najvhodnejšia je slivka domáca alebo duranzia, menej vhodné sú poloslivky. Ovocie má byť zrelé až mierne prezreté, nie však veľmi prezreté, keď sú plody už málo šťavnaté. Slivky sa otriasajú alebo češú ( oberajú) a pritom sa odstraňujú plesnivé plody, ktoré často tvoria súvislé zhluky. Pach a chuť po plesniach môže totiž destilát znehodnotiť.

Červená repa: Recepty, ako ju sterilizovať

Príprava zákvasu

Slivky plníme do sudov alebo kadí z dreva alebo z plastu. Sudovina musí byť čistá, ináč by z nej prešli pachute do kvasu a do destilátu. V tomto prípade je výhodnejšie vložiť do suda vrece z hrubšieho polyetylénu, najlepšie dve vrecia v sebe pre prípad, keby sa jeden z nich prederavil. Za týchto podmienok môžeme použiť aj kovový alebo deravý sud. Slivky pri plnení drvíme, aby rýchlo uvoľnili šťavu a nezačali plesnivieť. Plody drvíme buď priamo v kvasnej nádobe, alebo pred plnením drevenou kyjanicou či iným vhodným zariadením.

Sud obyčajne plníme na viackrát a zakaždým čerstvú dávku dobre premiešame s predchádzajúcim kvasom. Tým sa kvasenie urýchli a nie je nebezpečenstvo, že povrch kvasu začne plesnivieť alebo octovatieť. Zmes treba premiešavať čo najčastejšie, zo začiatku by to malo byť denne. Sud sa zakaždým prikryje vekom, aby sa obsah neznečisťoval.

Optimálna teplota pri kvasení

Pri kvasení je dôležitá optimálna teplota okolo 15 °C. Pri teplote pod 10 °C je kvasenie pozvoľné a je nebezpečenstvo, že sa zastaví, čo spôsobuje značné straty, prípadne až znehodnotenie kvasu. Nevykvasený kvas obsahuje málo alkoholu, takže ľahko octovatie, povrch plesnivie a hnije. Dá sa to napraviť tak, že kvas sa ohreje a prenesie do teplej miestnosti, prípadne sa môžu pridať kvasinky alebo pekárenské kvasnice.

Kvas je vykvasený vtedy, ak má kyslú chuť a necítiť v ňom cukor. Pritom musí byť riedky, nešumí a plávajúci „koláč“ je ponorený alebo úplne klesne na dno. Vykvasené ovocie by sa malo hneď vypáliť, lebo dlhým skladovaním sa znehodnocuje.

Okrem sliviek sa podobným spôsobom dá pripraviť kvas z marhúľ, višní, hrušiek, hrozna, čerešní a jabĺk.