Podceňovaný pór: Výhody jeho pestovania, o ktorých sa oplatí vedieť

podceňovaný pór, zistite, prečo sa ho oplatí pestovať. Zdroj foto: Pixabay

Viete, čo všetko v sebe skrýva našimi záhradkármi podceňovaný pór? Možno by stálo za zváženie nájsť mu miesto vo vašej záhrade.

Podceňovaný pór a výhody jeho pestovania

Pór patrí medzi prastaré plodiny, ktoré sa pestujú takmer po celej Európe. Poznáme dve odlišné formy, od ktorých sa odvíja aj následné pestovanie – pór zimný (pravý) a pór letný. Prvý z nich má hrubší a kratší dužinatý krčok, mohutnejšie modrasté listy a vyznačuje sa dlhším vegetačným obdobím. Je tiež mrazuvzdorný.

Pór letný má kratšie vegetačné obdobie a spoznáte ho tiež podľa dlhšieho vybieleného dužinatého krčka a vzpriamených svetlozelených listov. Jeho hlavnou nevýhodou je, že sa mu nebude dariť v chladnejších častiach Slovenska. Nie je mrazuvzdorný a nedá sa uskladniť, preto je určený na zber počas sezóny a na okamžité spracovanie.

Cibuľa a zaujímavé fakty, ktoré ste o nej nevedeli

Výhody pestovania póru

Pór patrí botanicky medzi cibuľoviny. Biologickou hodnotou sa vyrovná cibuli, avšak jeho výhodou je, že nie je tak ostrý. Má nižší obsah sacharidov, ale zase vyšší obsah bielkovín a vitamínu B1. Okrem toho v ňom nájdete vyšší podiel minerálnych látok, ako je v cibuli (sodík, draslík, fosfor, vápnik a horčík).  Pór má dokonca viac železa ako špenát alebo hlávkový šalát. Vďaka svojmu obsahu stojí za zváženie, aby sme túto zdravú zeleninu pridali do svojho jedálnička.

Vytvorte mu najvýhodnejšie podmienky

Pór potrebuje dostatok vlahy, preto v suchších oblastiach Slovenska by ste mu mali dopriať pravidelnú zálievku. Potreba zálievky stúpa najmä od polovice júna do začiatku septembra.

Čo treba urobiť pred výsevom na záhon

Na pôdu nie je náročný, no najviac sa mu bude dariť hlinito-piesočnatej pôde. Pór je jediná cibuľovina, ktorá znesie priame hnojenie dobre vyzretým maštaľným hnojom.

Pór sa dá pestovať z priamej sejby, aj keď potom treba rátať s jeho nižšou kvalitou. To znamená, že bude mať kratšie vybielené krčky. Výhodnejší, ale prácnejší je spôsob predpestovania priesad. Osivo sa vysieva podľa termínu uvedeného na obale do pripraveného pareniska či skleníka. Po vzídení troch až štyroch pravých lístkov sa priesady póru vysádzajú do brázd hlbokých 8 až 10 cm a vzdialených 25 cm. Na urýchlenie ujatia sa môžu korienky priesad skrátiť na dva centimetre a listy o tretinu.