Pestovanie húb doma: Tieto sú najlepšie pre začiatočníkov

Pestovanie húb doma: Toto sú vhodné druhy Poľnička topoľová, zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie húb doma závisí najmä od vašich možností. A taktiež od toho, akú hubu máte radi. Treba myslieť na viacero faktorov.

Rôzne huby budú mať radi rôzne materiály, na ktorých budú vytvárať podhubie. Niektoré sa môžu pestovať v kávovej usadenine, zatiaľ čo iné uprednostňujú piliny. Konkrétne substráty nájdete pri jednotlivých druhoch. Pestovanie húb doma nie je až tak náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Treba vytvoriť len ideálne podmienky.

Fakty o pestovaní húb doma: Toto treba vedieť pred začatím

Najlepšie druhy húb na pestovanie doma:

Pleurotus ostreatus ( hliva ustricová)

Najideálnejším druhom huby na domáce pestovanie vo vedre či v nádobe pre začiatočníkov je hliva perlová. Existuje veľa druhov hlív, ako napríklad Pleurotus djamor (hliva lososovoružová), Pleurotus eryngii (hliva kotúčová) a Pleurotus citrinopileatus (hliva lievikovitá citrónová). No na pestovanie doma je najvhodnejšia práve hliva ustricová.

Vhodný materiál na pestovanie

Hliva ustricová uprednostňuje pasterizovanú slamu alebo piliny, ale dobre sa jej darí rásť na väčšine farmárskych odpadov obsahujúcich celulózu a lignín. Tieto huby obľubujú aj guľatiny z tvrdého dreva alebo pne, ktoré sú vhodné aj na pestovanie vonku.

Hlivu je možné pestovať aj vtedy, keď bývate v meste. Vtedy môžete použiť kávovú usadeninu.

Vhodné pestovateľské prostredie

Pleurotus ostreatus sú úžasne prispôsobivé a znesú celý rad pestovateľských podmienok. Malo by sa im dariť pri teplote prostredia od 7–25 °C.

Za aký čas môžete mať úrodu

Tieto huby rastú rýchlo. Od 2 do 3 týždňov pri pestovaní v interiéri, v závislosti od teploty okolia a rýchlosti očkovania substrátu.

Pleurotus eryngii (hliva kotúčová)

Hliva kotúčová je najchutnejší druh hlivy. Je to mäsitá a veľmi sýta huba, ktorá sa dá vyprážať alebo grilovať. Po vypražení je chrumkavá a má jemnú orieškovú chuť.

Tieto huby sa môžu pestovať podobným spôsobom ako hlivy ustricové. Netreba sa ich pestovania báť. Nejde o nič náročné.

Vhodné huby na pestovanie doma
Hliva kotúčová, zdroj foto: Depositphotos

Lentinula edodes (SHIITAKE)

Shiitake alebo inak húževnatec jedlý je skvelý druh huby na použitie, keď začínate s pestovaním vonku. Bude rásť na polenách vo vašej záhrade. Hoci jej rast trvá oveľa pomalšie ako v prípade hlivy ustricovej, ak naočkujete dávku na polená každý rok (alebo ešte lepšie, každú sezónu), čoskoro môžete mať pravidelný prísun shiitake.

Vhodný materiál na pestovanie

Na pestovanie sa môžu použiť polená z tvrdého dreva takmer každého typu, aj keď úroda sa bude líšiť v závislosti od druhu guľatiny. Najvhodnejší je však napríklad dub, jelša alebo buk. Shiitake sa dajú pestovať aj na pilinách.

Vhodné pestovateľské prostredie

Existujú rôzne kmene shiitake, ale hlavný kmeň, ktorý sa používa, potrebuje teplotu od 14 a 20 ° C, čo je dostatočne široký rozsah pre väčšinu miernych klimatických podmienok. Existujú chladnejšie aj teplejšie kmene, ktoré plodia pod a nad touto teplotnou škálou.

Za aký čas môžete mať úrodu

Úrodu môžete zbierať až po šiestich mesiacov. Niekedy je to i dlhšie až za 12 mesiacov. Vo veľkej miere to závisí od vhodného prostredia, ktoré hubám vytvoríte. Na pilinách: 7 až 10 týždňov. Oplatí sa čakať!

Agrocybe aegerita (poľnička topoľová)

Ako napovedá samotný názov tejto huby, rastie najmä na topoľovom dreve. Ide o lahodnú hubu, ktorá má jemnú orieškovú príchuť. Poľnička je výborná do praženice, ale dá sa použiť aj v iných jedlách.

Vhodný materiál na pestovanie

Najlepšie sú piliny z tvrdého dreva. Poľničky sú ideálne na pestovanie v nádobách. Dobre sa im darí aj na polenách a pňoch.

Vhodné pestovateľské prostredie

Agrocybe aegerita obľubuje nižšie teploty, okolo 13–18 °C a má tendenciu rodiť na jar, po chladnejších mesiacoch.

Za aký čas môžete mať úrodu

Úrodu budete mať za 8 až 12 mesiacov pri pestovaní na guľatine vonku alebo asi za 6 týždňov pri pestovaní v interiéri.