Organické pesticídy: Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Organické pesticídy: Všetko, čo o nich potrebujete vedieť Zdroj foto: Pixabay

Najmä chovatelia domácich zvierat musia byť pri používaní chemikálií opatrní. Dokážu ich organické pesticídy plnohodnotne nahradiť, alebo škodia životnému prostrediu rovnako ako chémia?

Chrobáky a ich larvy dokážu na pestovanej zelenine napáchať značné škody. Preto mnohí z nás siahajú po chemických postrekoch. Dá sa to však bez nich? Ak si kladiete otázku, či namiesto nich použiť napríklad organické pesticídy, ste na správnom mieste.

Na ako princípe teda fungujú organické postreky? Oplatí sa ich aplikovať vo vašej záhrade, keď sa objaví vážny problém so škodcami? Sú účinné na všetky druhy škodcov? Aké sú výhody a nevýhody? Poďme to zistiť.

Čo je to kremelina a ako ju využiť v záhrade

Čo možno nazvať organickými pesticídmi?

Najprv si objasnime, čo znamená pojem organický. Organické postreky proti hmyzu sú vyrobené z nesyntetických zložiek. Aj keď veľa ľudí predpokladá, že organické látky znamenajú, že je niečo bez chemikálií, nie je to celkom pravda. Chemikálie nie sú vo svojej podstate zlé. Náš svet je predsa vytvorený z chemikálií. Organické pesticídy a kontrola škodcov prostredníctvom nich zahŕňajú látky pochádzajúce z prírody a metódy mechanickej kontroly.

Odvrátená strana je však tiež pravdivá. Ani organický pesticíd nemožno považovať za celkom neškodný.

Výhody organických pesticídov

Prečo sa namáhať s organickými pesticídmi a metódami boja proti škodcom? Predsa len predstavujú lepší variant ako neekologické produkty, pretože sú prírodného pôvodu. Niektoré z nich môžu byť dokonca primerane účinné v boji proti určitým druhom zamorenia škodcami rovnako ako neekologické postreky.

Nevýhody organických pesticídov

Existujú dôkazy, že aj organické pesticídy predstavujú riziko toxicity. Avšak musia byť používané v nadmerných množstvách. To znamená, že väčšina ekologických produktov, ktoré používajú v malých množstvách bežní záhradníci, nepredstavuje významné bezpečnostné riziko.

Vedci zistili, že organické spôsoby boja proti škodcom môžu mať aj iné nevýhody. Vedecké štúdie ukázali, že nemajú vždy rovnakú účinnosť ako syntetické alternatívy. Navyše niektoré organické pesticídy môžu v skutočnosti poškodiť necieľové druhy a predstavovať tým hrozbu pre okolitý ekosystém. Na dosiahnutie rovnakých výsledkov, aké by ste dosiahli s malou dávkou syntetických látok, budete často musieť použiť oveľa viac organických látok.