Opeľovanie a kríženie: Čo o ňom potrebujete vedieť?

Včela Zdroj: www.pexels.com

Opeľovanie je základným aktom, od ktorého závisí vaša úroda.  Ale nie každé opeľovanie  je prospešné pre vašu záhradu. Existuje druh (krížové opeľovanie), ktorému sa chcete vyhnúť, a v prípade niektorých rastlín nechcete, aby sa opeľovali vôbec.

Pre prosperujúcu záhradu je opeľovanie veľmi dôležité, preto by mal o ňom vedieť každý záhradník.

Čo je opeľovanie?

Každá rastlina, ktorú pestujete vo vašej záhrade, a ktorá produkuje ovocie, vyžaduje opeľovanie. Preto každá rastlina, ktorá vyžaduje opelenie, má samčiu alebo samičiu časť. Niektoré rastliny majú obidve, alebo produkujú oboje. Samčí pohlavný orgán rastliny sa nazýva tyčinky a samičím je piestik.

Pri opeľovaní sa peľ z mužského pohlavia prenesie na ženský pohlavný orgán. Môže sa to stať prostredníctvom hmyzu, vetra alebo sa rastliny môžu samovoľne opeľovať.

Ako funguje opelenie?

Existujú rôzne spôsoby opeľovania. Závisí to typu rastliny.  Tu je niekoľko príkladov:

Bežné opeľovanie

Typické opeľovanie sa deje tak, keď jedna rastlina dá peľ inej rastline. Jedna z rastlín musí mať mužský rastlinný pohlavný orgán známy ako tyčinka. Druhá rastlina musí mať ženský pohlavný orgán známy ako piestik.

Keď fúka vietor, alebo hmyz zbiera peľ z mužskej rastliny, časť peľu sa na jeho tele zachytí alebo teda prenesie vetrom  na ženskú rastlinu.

Samoopelenie

Niektoré rastliny sa opeľujú inak. Niektoré druhy, ako sú paradajky, tekvica a uhorky, majú samčie aj samičie kvety na tej istej rastline.

Na to, aby sa tieto rastliny opeľovali, musí buď vietor alebo včielka preniesť peľ zo samčieho kvetu na samičí.  Ak sa tak stane, vyvinú sa plody a my sa tešíme z úrody.

www.pixabay.com

Čo s rastlinami, ktoré nie sú opeľované?

Každá rastlina môže byť opelená, ale existujú aj druhy, ktoré nechcete opeľovať. Napríklad šalát. Táto zelenina pokiaľ ide do kvetu prestáva byť chutná a je menej výživná. Listy získajú horkastú chuť a rastlina sa pripravuje na tvorbu semien, preto všetku svoju  energiu vloží do tohto procesu.

Krížené opeľovanie

Krížené opeľovanie je zaujímavou témou, ktorá vyvoláva obavy medzi mnohými záhradkármi.

Čo je krížené opeľovanie?

Krížené opelenie sa vyskytuje, keď máte v záhradnom priestore rovnaký druh rastliny rôznych odrôd. Keď prostredníctvom vetra alebo včely sa do kvetu jednej rastlinnej odrody prenesie peľ do iného druhu kvetu. Produkt z takejto rastliny sa stáva novou odrodou rastliny, pretože bude mať spoločné vlastnosti z oboch materských rastlín.

Môžu tak vzniknúť nezvyčajné odrody zeleniny a ovocia, ktoré si na záhrade mať neželáme?

Nemusíte mať obavy, že vypestujete paradajkopapriku, ak máte vedľa seba posadené tieto typy zeleniny.

Krížové opeľovanie: pravda

Mnohí záhradníci sa obávajú krížového opelenia kvôli hororovým príbehom, ktoré počuli. Kvôli vzniku zvláštnych odrôd a že ich zelenina bude celkom inej chuti, ako si želajú.

Ďalšou častou obavou býva, že krížené opeľovanie bude mať vplyv na vašu úrodu počas vášho súčasného roka. Ani jedna z týchto obáv nie je pravdivá.

Pravdou je, že skrížené opelenie sa môže vyskytovať len medzi rastlinnými odrodami. Nemôže sa to stať medzi rôznymi druhmi rastlín. Napríklad, ak by ste na tej istej záhrade vysadili rajčiaky Early Girl a rajčiaky z radu Better Boy, mohli by sa ich odrody opeľovaním skrížiť, čiže žiadna paradajko paprika vám nehrozí.

A navyše krížené opeľovanie nemá vplyv na kvalitu ovocia, ktoré súčasná rastlina bude mať v tomto roku.

Avšak namiesto toho ovplyvní semená, ktoré rastlina produkuje. Znamená to, že ak pozbierate semená krížovo opeľovanej rastliny, vaša úroda by mohla vyzerať odlišne, ako sa očakávalo, pretože obe materské rastliny neboli z rovnakej odrody.

Čítajte nás. Nabudúce si povieme, ako sa dá zabrániť kríženému opeľovaniu a aj ako prilákať včely na váš pozemok a tým zvýšiť opeľovanie na vašej záhrade.