Netradičné byliny, ktoré pomáhajú vyvážiť vaše hormóny

Netradičné byliny, ktoré pomáhajú vyrovnať vaše hormóny Černuška siata alebo latinsky Nigella sativa, zdroj foto: Pixabay

Liečivé rastliny možno použiť na rôzne účely. No vedeli ste, že niektoré netradičné byliny môžu pomôcť vyvážiť vaše hormóny? Od niektorých by ste to veru nečakali.

Hormóny sú chemickí poslovia, ktorí umožňujú vašim bunkám navzájom komunikovať a spúšťať rôzne reakcie v tele. Sú základom endokrinného systému vášho organizmu, ktorý reguluje rast, reprodukciu, metabolizmus, teplotu a dokonca aj vašu náladu. Hormóny a endokrinný systém udržujú vaše telo vo vyváženom stave homeostázy. Preto môže mať hormonálna nerovnováha (príliš málo alebo príliš veľa určitého hormónu) škodlivé vedľajšie účinky. Vedeli ste však, že existujú netradičné byliny, ktoré pomáhajú vyvážiť vaše hormóny?

vitex jahňací
Vitex jahňací, zdroj foto: Pixabay

Vitex jahňací

Niektorí z vás ho pestujú ako okrasnú rastlinu, a pritom netušia, aké prospešné účinky má na náš organizmus. Vitex obsahuje látky, ktoré pomáhajú regulovať hormóny v našom tele. Táto bylina býva dostupná vo forme extraktu či granúl. Často sa kombinuje s inými bylinami, ako je černuška siata a predáva sa ako liek na liečbu príznakov menopauzy a na podporu reprodukčného zdravia žien.

Bobule obsahujú diterpenoidné zlúčeniny, ktoré môžu byť zodpovedné za potenciálne účinky tohto doplnku na hormóny ako prolaktín a neurotransmiter dopamín. Viaceré štúdie zistili, že vitex môže znižovať hladinu prolaktínu v krvi. Zvýšené hladiny tohto hormónu sú často spojené s predmenštruačným syndrómom. Doplnok s obsahom tejto byliny môže tiež liečiť niektoré jeho príznaky, ako je bolesť prsníkov.

8 bylín pre kulinárov, ktoré môžete pestovať v tieni

Černuška siata

Černuška siata alebo latinsky Nigella sativa takisto pomáha pri hormonálnej nerovnováhe. Z pomletých koreňov sa vyrába doplnok v podobe kapsúl alebo extraktu a môže sa tiež pripravovať čaj. Predpokladá sa, že táto bylina čerpá svoju liečivú hodnotu zo zlúčenín nazývaných triterpénové glykozidy, aj keď nie je jasné, koľko z nich sa nachádza v doplnkoch z tejto rastliny.

Liečivé účinky černušky na zdravie žien boli známe už v minulosti. Táto bylinka sa používa na riešenie zdravotných problémov žien, ako sú menštruačné nepravidelnosti, predmenštruačný syndróm a príznaky menopauzy.

Tieto rastliny pomáhajú pri bodnutí hmyzom, vedeli ste to?

Majoránka

Majoránka a ďalšie druhy liečivých rastlín rodu Origanum, ako napríklad oregano, sa v tradičnej medicíne používajú na rôzne ochorenia. Bylina obsahuje bioaktívne rastlinné zlúčeniny, ako sú flavonoidy a fenolové kyseliny, ktoré sú pravdepodobne čiastočne zodpovedné za ich liečivé vlastnosti. Majoránka dokáže znížiť stres a môže mať pozitívne účinky aj pri hormonálnej nerovnováhe.