Najčastejšie znaky, že váš pes je dobre vychovaný

Najčastejšie znaky, že vás pes je dobre vychovaný Zdroj foto: Depositphotos

Máte doma poslušného domáceho maznáčika? Aké sú najčastejšie znaky psa, ktorý svojho pána počúva? Čítajte tu.

Najčastejšie znaky, že váš pes je dobre vychovaný

Nepoškodzuje vaše veci

Toto správanie je bežné u šteniatok, deprimovaných psov, príliš aktívne plemená alebo psov, ktorí sú osamote a týmto spôsobom sa upokojujú.

Čo robiť, ak to tak nie je?

Pri riešení tohto nežiaduceho správania je prvým krokom vytvorenie vhodných podmienok. To znamená odstrániť z prístupu psa všetko, čo by mohol zničiť. Ak pes zakaždým nájde niečo na žuvanie, toto správanie sa posilní a nikdy nevymizne.

Ničenie vecí psom často vzniká z neodolateľnej túžby po výskume. Dajte svojmu psovi bezpečnú príležitosť, aby sa každý deň niečo naučil. Vzdelávacie hračky môžu byť vyrobené z plastových fliaš, krabíc, roliek toaletného papiera, utierok. Veci skryte na rôzne miesta – nechajte psa hľadať, počas cesty interaguje s rôznymi predmetmi, ktoré možno gúľať labkami, tlačiť nosom, trhať zubami atď..

Môžete ísť s ním do kaviarne alebo cestovať

Objektívne to nie je úplne o výchove. Schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam, zmenám prostredia súvisí skôr s dedičnými faktormi (napríklad vlastnosť nervového systému psa), ako aj so zvláštnosťami rastu šteňaťa v citlivom období, to znamená do 5 mesiacov.

Šteniatka môžu byť deprimované z rôznych dôvodov: môžu ochorieť a byť dlho v karanténe, žiť u chovateľa vo vidieckom dome, môžu skončiť v útulku alebo sa tam aj narodiť.

Úprimne povedané, v závislosti od toho, ako šteňa vyrastalo, nie je vždy možné naučiť ho prispôsobiť sa novým podmienkam, najmä to urobiť rýchlo. Existuje však dôležitý trik: ako pomôcť psovi, ktorý sa v novom priestore cíti nepohodlne a nevie sa upokojiť? Môžete si pomôcť podložkou.

5 zaujímavých faktov o zuboch psa, vedeli ste, že..?

Čo robiť, ak to tak nie je?

Koberec môže byť čokoľvek: predložka do kúpeľa, prikrývka, vankúš – všetko, čo si ľahko vezmete so sebou a na čom sa psovi pohodlne leží. Vezmite koberec, psa, jedlo a … učte psa na tomto koberci relaxovať. Obzvlášť aktívnych psov možno vziať na vôdzku, aby sa nerozptyľovali vlastným pohybom. Vôdzku potrebujete len na obmedzenie pohybu psa v priestore.

Pomôžte psovi ľahnúť si na podložku. Keď si ľahne, odmeňte ho maškrtou. Pozor! V tomto cviku sa podložka stáva pre psa dôležitá, preto ho nekŕmte z ruky ale dajte jedlo na podložku. Pokojnou rukou, bez náhlych pohybov, začnite klásť kúsky na podložku.

Jasnými znakmi uvoľnenia psa je, keď si ľahne na bok. Môžu byť však tiež oveľa menej nápadné. Medzi ne patrí aj nedostatok pozornosti psa voči vám a vašej ruke s maškrtou. Preto kŕmite psa z koberčeka, keď sa pes pozerá kamkoľvek, len nie na vás a nie na vašu ruku. Začínate s relaxáciou s krátkymi sedeniami, 1-2 minúty a postupne zvyšujte.

Prečo je koberec dôležitý? Postupom času sa táto podložka pre psa stane symbolom relaxu. Je tam koberec – ľahnem si na odpočinok. Vezmite si koberec so sebou do kaviarne, na návštevu, do hotela či do auta.