Najčastejšie omyly pri reze ovocných drevín

Najčastejšie omyly pri reze ovocných drevín Zdroj foto: Depositphotos

Aké najčastejšie omyly pri reze ovocných stromov robíme, ak chceme mať na záhrade vysokokmenné dreviny? 

Pri pestovaní dlhovekých vysokokmenných ovocných stromov platia iné pravidlá ako pri reze štíhlych vretien, kordónov a stromov s nízkymi podpníkmi. To, že strom nie je pestovaný v intenzívnom pestovateľskom tvare, totiž neznamená, že nevyžaduje rez. Práve naopak. Aj stromy v tradičných sadoch či vysadené vo voľnej prírode potrebujú našu pozornosť, aby sa nám odvďačili dobrou úrodou. Tu sú najčastejšie omyly pri reze ovocných drevín, ktoré môžeme robiť.

Neprirodzené skrátenie konárov nepravidelným rezom

Ak neprirodzene skrátime konáre, spôsobí to nerovnováhu v korune a nerovnaký vývin kostrových konárov a kmeňa. Hierarchiu kmeňa je potrebné dodržiavať. Ako na to? Pred rezom si strom dobre obhliadnime, aby sa jedna časť nezrezala hlbšie ako druhá. Strom by mal byť dobre oslnený, iba tak sa budú všetky časti vyvíjať rovnomerne. Ďalej si treba stále kontrolovať, či nerežeme konáre pod úroveň vyššie rastúcich, lebo by došlo k ich skrytiu v korune a tým oslabenia ich rastu.

Očkovanie ovocných stromov je ľahké, zistite ako na to

Jednoročné výhonky každý rok skracujeme

Toto je zbytočný rez, ktorý nás oberá o úrodu, lebo podporuje rast výhonkov a nie plodov. Koruna potom veľmi hustne a tvoria sa v nej takzvané vidličky. Ako chybu opraviť? V prvom rade treba prestať skracovať jednoročné výhony a vzniknuté vidličky zjednodušíme. Mnohokrát je potrebné korunu presvetliť, nájsť prirodzené rastové vrcholy a podporovať ich správnym rezom.

Veľký počet kostrových konárov

Ideálny počet kostrových konárov je 3 až 4. Keď ich veľa, sú potom slabé, tenké a môžu sa zlomiť pod hmotnosťou úrody. Mladý stromček sa dá ešte opraviť, no starší už neprerábajme.

Rezné rany blízko pri sebe

Táto chyba spôsobuje vznik takzvaných energetických tieňov, dôsledkom čoho sa rezné rany nehoja, spájajú sa, prípadne usychá celý konár. Ako tomu predísť? Treba byť opatrný pri každom reze a zvážiť, či má zmysel.

Letné vylamovanie vlkov

Vylamovanie vlkov spôsobuje oslabenie stromu. Pomocou vlkov sa totiž strom snaží omladiť, preto ich ponechajme a ich prípadné preriedenie či usmernenie urobme až o rok alebo dva, a to v jarnom období.

Ďalšie chyby vám prezradíme v nasledujúcom článku.