Mrazenie zemiakov a zeleniny, takto nesčernejú

Mrazenie zemiakov a zeleniny, takto nesčernejú Zdroj foto: Depositphotos

Do mrazničky sa dá uskladniť aj zelenina, či dokonca zemiaky tak, aby vám nesčerneli. Mrazenie zemiakov takto môže byť jednoduché. 

Mrazenie zeleniny je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako si môžeme udržať sviežu zeleninu po celú zimu. Používame vždy mladú, čerstvú a nepoškodenú zeleninu, ktorú zmrazíme a potom kuchynsky upravujeme ako polotovar. Niektorú zeleninu pred zmrazením krátko povaríme. Očistenú, umytú a pokrájanú alebo aj celú zeleninu ( menšie plody) vložíme do väčšieho množstva vriacej vody, ktorú môžeme trocha osoliť, a povaríme asi 5 minút. Potom ju scedíme a vložíme do studenej vody, aby rýchlejšie vychladla. Odkvapkanú zeleninu necháme osušiť, povkladáme do pripravených vhodných vreciek určených do mrazničky a dáme zmraziť. Mrazenie zemiakov je tiež jednoduché, len musíme dávať pozor na niekoľko vecí. 

Takto zmrazíme zemiaky bez toho, aby boli čierne

  • vždy treba použiť čerstvé zemiaky
  • zemiaky treba dať ihneď do mraziacich vreciek, aby neboli vystavené príliš dlho vzduchu
  • zmrazené zemiaky je potrebné rozmrazovať pred použitím ráno v teplej vode, nie cez noc ponechaním v chladničke
5 spôsobov použitia mrazených bylín pri varení

Tu je niekoľko ďalších tipov na zmrazenie surových zemiakov

  • Očistené a pokrájané zemiaky je potrebné opláchnuť v octovej vode.
  • Očistené a pokrájané zemiaky, tak ako pri inej zelenine, pred zmrazením blanšírujeme vo vriacej vode dve až tri minúty. Síce to zaberie viac času, ale zdá sa, že ide o najúčinnejší spôsob, ako zabrániť sčerneniu zemiakov.

Ako zmraziť zemiakovú kašu

Zemiaková kaša určená na zmrazenie by mala byť dobre rozšľahaná alebo pretlačená, nemala by byť suchá, preto sa uistíme, že sme do nej pridali dostatok mlieka a masla.

Po vyšľahaní zemiaky necháme mierne vychladnúť a potom ich rovnomerne rozložíme do zapekacej misy. Povrch zemiakovej kaše polejeme roztopeným maslom a zapekaciu misu vložíme do väčšieho uzatvárateľného plastového vrecka.

Ak chceme zohriať mrazenú zemiakovú kašu, necháme cez noc rozmraziť v chladničke. Potom zahrejeme v rúre na 220 °C po dobu 20-30 minút, alebo kým sa nezahreje.

Mrazenú kašu môžeme uchovávať v mrazničke po dobu dvoch mesiacov.