Modlivka v našej záhrade: Škodca či užitočný hmyz?

Modlivka v našej záhrade: Škodca či užitočný hmyz? Zdroj foto: Pixabay

Ide o fascinujúci hmyz. Modlivka v našej záhrade môže byť celkom užitočná.

Modlivka zelená ( Mantis religiosa ) je jediný druh modlivky, ktorý žije na našom území. Môžeme ju spozorovať najmä v teplejších oblastiach južného Slovenska. Určite je neprehliadnuteľná nielen svojim zvláštnym zjavom, ale aj veľkosťou ( meria až 6 či 8 centimetrov ). No vplyv globálneho otepľovania spôsobuje, že ju môžeme stretnúť aj na severe Slovenska, napríklad na Liptove, Orave či na Kysuciach. Modlivka v našej záhrade môže byť celkom užitočná, pretože svojou žravosťou dokáže znížiť populáciu iných druhov hmyzu. Keďže sa živí iba hmyzom a nemá žiadne štádium larvy, ktoré by parazitovali na zelených častiach rastlín, môže predstavovať vítaného obyvateľa našej záhrady.

Srny ako škodca v záhrade. Tipy, ktoré pomôžu

Bezhlavo zaľúbený samček modlivky

Určite väčšina z nás pozná trpkí osud, ktorý čaká samčeka počas párenia. No tak to jednoducho príroda zariadila. Počas párenia sa najprv samček priblíži opatrne k samici, aby si ho nepomýlila s potravou. Potom vylieza na jej zadnú časť tela a začne sa samotná kopulácia. Počas nej sa môže stať, že ak je samička hladná, zožerie samcovi hlavu. Nakoniec ho môže zožrať celého. To je pre samca paradoxne výhodné – jeho genetický materiál bol celkom využitý a pomohol tak zabezpečiť samici výživu svojho vlastného potomstva. Samica neskôr hľadá vhodné miesto, kde kladie tzv. ootéku – penovitý útvar s vajíčkami a s príchodom zimy hynie. Prezimujú iba ootéky s vajíčkami.

Zabíjajú stiskom nôh

Modlivky sú teda  v našej záhrade užitočné, pretože dokážu zredukovať iný hmyz na našom pozemku. Navyše sú chráneným druhom živočícha. Malé modlivky sa liahnu z nakladených vajíčok na jar. Svoje zelené maskovanie majú kvôli tomu, aby ich iný hmyz počas lovu neodhalil. Sú skryté na steblách tráv a číhajú na každý pohyb drobného hmyzu, ktorý ulovia prednými nohami. Vynikajúcemu zraku modliviek neujde nič. Korisť usmrcujú silným stiskom nôh, preto nemajú žiadne jedovaté žľazy. Jediným nepriateľom modlivky zelenej u nás je sága stepná, ktorú nájdeme na južnom Slovensku.