Moč ako hnojivo? 5 dôvodov, prečo to stojí za to vyskúšať

Moč ako hnojivo? 5 dôvodov, prečo to stojí za to vyskúšať Zdroj foto: Unsplash

Niekto je zásadne proti, iní zas na takýto spôsobom hnojenia nedajú dopustiť. Moč ako hnojivo môže byť celkom dobrý nápad. 

5 dôvodov, prečo sa oplatí používať moč ako hnojivo

V prvom rade treba poznamenať, že moč, ktorý chcete použiť na hnojenie by mal byť od zdravého človeka, ktorý neužíva žiadne lieky, konzumuje prevažne organickú zeleninu, ovocie a mäso, ktoré pochádza z domáceho chovu. V tom prípade ide o ideálne prírodné hnojivo.

Moč je nabitý živinami

Moč tvorí asi 95 % vody a 5 % iných látok. Väčšina z toho ostatného materiálu je močovina, čo je najbežnejšie používané dusíkaté hnojivo na planéte.

Väčšina močoviny, ktorá sa dnes používa v poľnohospodárstve, je syntetická. Ľudský moč však obsahuje tie isté látky. Moč tiež ukrýva v sebe fosfor a draslík a akékoľvek ďalšie nadbytočné stopové minerály, ktoré zjete, a vaše telo ich nakoniec nevyužije.

Skutočné využitie kávovej usadeniny v záhrade

Moč je pre rastliny ľahko prijateľný

Vec, ktorá robí z močoviny najbežnejšie dusíkaté hnojivo, je to, že živiny sú vo forme, ktorú môžu rastliny okamžite využiť. Inými slovami, živiny v moči vaše plodiny vstrebú rýchlo.

Rýchlo pôsobiace hnojivá by nemali byť jediným zdrojom potravy pre vaše rastliny. Ale keď trpí vaša pôda nedostatkom dusíka alebo ak chcete urýchliť úrodu pestovaných plodín vo vašej záhrade, močovina je perfektnou voľbou.

Hnojivo zadarmo

Syntetická močovina je jedným z najpoužívanejších hnojív aj kvôli jej nízkej cene. Keď však použijete vlastný moč, získate hnojivo úplne zadarmo.

Moču je stále dostatok

Ďalšia skvelá vec na moči je, že ho máte vždy dostatok. Pokiaľ neustále pijete vodu – čo by ste v každom prípade mali robiť pre dobré zdravie – máte neustály prísun moču, ktorý môžete použiť na pestovanie rastlín.

Moč naozaj pomáha

Výhody moču nespočívajú len v jeho dostupnosti, a že je zadarmo. Vedci tiež zistili, že zelenina rastie ešte lepšie vďaka moču a troche dreveného popola ako napríklad pri používaní komerčných hnojív.

Väčšiu repu, obrovskú kapustu, úrodnejšie uhorky a krásne paradajky si môžete tak dopestovať pomocou vlastného moču.