Máte alergiu na mačky? Tu sú cenné tipy, ako s tým žiť

Máte alergiu na mačky? Tu sú cenné tipy, ako s tým žiť Zdroj foto: Pixabay

Môže sa objaviť náhle, a pritom nemusíte byť chovateľ domácich zvierat. Čo robiť, ak máte alergiu na mačky a napriek tomu sa svojho štvornohého priateľa nechcete vzdať? 

Alergia na mačky je nepríjemná záležitosť, ktorej sa tak ľahko nezbavíte. Napriek tomu to nemusí byť dôvod, aby ste sa so svojim štvornohým priateľom museli rozlúčiť.

Prečo máte alergiu na mačky?

Alergia na mačky je spôsobená proteínom, ktorý vylučujú všetky mačky bez ohľadu na pohlavie, plemeno, dĺžku srsti alebo jej absenciu. Toto je najvýznamnejší, hlavný mačací alergén.

Tento proteín je produkovaný slinnými, mazovými a slznými žľazami. Do vonkajšieho prostredia sa dostáva spolu so srsťou a lupinami. Predovšetkým preto, že mačky prenášajú tento alergén na povrch svojho tela počas procesu starostlivosti.

Pri kontakte s mačkou sa u alergikov prejavujú tieto príznaky: nádcha, bronchiálna astma, dermatitída. Ak je antigénna záťaž pretrvávajúca, symptómy sa môžu zhoršiť.

Je možné zbaviť sa alergie?

Smutnou správou je, že táto alergia je neliečiteľná. Je nemožné sa jej zbaviť, ak nie je úplne eliminovaný kontakt s alergénom. Hneď podotýkame, že ani to sa nedá urobiť na 100 %, pretože takýto kontakt býva stále možný v doprave alebo na schodisku, ak majú susedia domáce zvieratá.

Ako chrániť vášho psa či mačku pred kliešťami

Ako sa vysporiadať s alergiou na mačky doma?

Lekári sa domnievajú, že hlavnou metódou riešenia akejkoľvek alergie je predovšetkým eliminácia alergénu. V prípade domácich zvierat sa takéto opatrenie zdá jednoducho neprijateľné. Mačka je členom rodiny a ak už máte k nej citovú väzbu, nie je jednoduché zbaviť sa jej. Dobrou správou je, že existujú alternatívne riešenia v boji proti alergiám na zvieratá:

  • nepúšťajte mačku do spálne;
  • kúpte svojho domáceho maznáčika aspoň 2 krát týždenne;
  • používajte čističku vzduchu a vysávač so špeciálnym filtrom;
  • častejšie meňte poťahy na matracoch a vankúšoch;
  • zbavte sa kobercov;
  • podlahy pravidelne umývajte;
  • prezlečte sa vždy, keď máte na oblečení chlpy od mačky.

Ak príznaky pretrvávajú, lekári odporúčajú užívať antihistaminiká.