Prečo sa z avokáda stal „krvavý diamant“?

avokádo Zdroj foto: Pixabay.com

Popularita avokáda v modernej dobe prudko stúpla. Priamo úmerne tomu sa zvyšuje aj jeho produkcia. A práve to prináša niekoľko veľkých problémov.

Z avokáda sa stal „krvavý diamant“

Mexiko je najvýznamnejším producentom avokáda na svete. Popularita tejto zdravej a chutnej plodiny stúpa. A stúpa aj zisk. Odvrátenou stranou mince je deforestácia, teda výrub lesov na úkor pestovateľskej pôdy a tiež krvavé konflikty v snahe prevziať kontrolu nad poľnohospodárskou produkciou. Z avokáda sa tak stáva “krvavý diamant”. Informácie priniesol The Guardian.

Mesto Uruapan na juhu Mexika. Z mostu visí 19 zmrzačených ľudských tiel. Práca drogových gangov, napadne mnohých. Omyl. Je to práca gangov, ale tých, ktoré obchodujú s avokádom. Práve zo štátu Michocoán, kde sa Uruapan nachádza, pochádza väčšina mexickej produkcie avokáda. Len za minulý rok tu predaj zeleného zázraku vygeneroval 2,4 miliardy dolárov. V tejto oblasti pôsobí viac ako 12 kriminálnych skupín, ktoré terorizujú miestnych farmárov. 

avokádo

zdroj: pixabay.com

Boj o pôdu i detská práca

Avokádo sa stalo cennou komoditou, o ktorú miestne gangy vedú krvavé zápasy. Vydieranie, korupcia, dokonca vraždy. To všetko sprevádza proces produkcie avokáda. Ani ochrancovia životného prostredia nie sú nadšení. Z dôvodu zvyšovania rozlohy pestovateľskej pôdy dochádza k ilegálnemu vyrubovaniu lesov. Pričom rýchlosť deforestácie sa neustále zvyšuje.

Kriminálne gangy nútia farmárov prenechávať im svoje polia. Pri pestovaní avokáda sa často využíva detská práca. Únosy sú v tejto oblasti na dennom poriadku. Gangy obchodujú aj s inými plodinami ako napríklad limetky či jahody. Prispeli k tomu aj prísnejšie opatrenia mexickej vlády v boji proti drogám, ktorý v Mexiku dlhodobo prekvital.

Ovocie a zelenina, vďaka ktorej omladnete o 10 rokov

Najväčšie množstvo „krvavého diamantu“ vyváža Mexiko do USA a Číny. V Európe je najväčším odberateľom Francúzsko. Priemerný Európan za rok skonzumuje kilo avokád. V Mexiku je stále obrovská miera kriminality. Smutné štatistiky hovoria o tom, že za rok 2019 bolo priemerne za deň v tejto krajine zavraždených 127 ľudí.

Bojkot konzumácie avokáda nie je riešením. Nakoľko pestovanie tejto plodiny živí tisíce slušných mexických rodín. Kupujúce organizácie by mali vyvíjať nátlak firmy, ktoré kupujú od pestovateľov avokáda a vyvážajú ich na svetové trhy.