Ktoré izbové rastliny pestovať v tmavom byte, časť II.

zamiokulkas Zamiokulkas, zdroj foto: Pixabay

Aj v tmavých miestnostiach s nedostatkom slnka môžete úspešne pestovať kvety. Len si vybrať správny druh. Poradíme vám, ktoré izbové rastliny sú najideálnejšie. 

V predchádzajúcej časti sme si hovorili, ktorým rastlinám sa bude dariť aj v bytoch či domoch orientovaných na sever. Ak ste si z nich nevybrali, máme pre vás ďalšie druhy, ktorým prospieva práve nedostatok slnka.

Ktoré izbové rastliny pestovať v byte orientovanom na sever, časť I.

Zamiokulkas

Tejto rastline nevadí ani nešetrné zaobchádzanie, ani málo slnka, ani málo zálievky. A vždy vyzerá skvelo. Aj preto popularita zamiokulkasu stále rastie. Nevystavujte ho však priamemu slnku a neznáša tiež premočenú pôdu.

Potosovec

Je to popínavá rastlina, ktorá sa prichytáva vzdušnými koreňmi na podklad. Potosovec je vhodný do tmavých miestností, pretože neznáša priame slnko a tieň mu priam vyhovuje. Má rád výdatnú zálievku, ale naopak pôda nesmie byť premokrená, lebo listy zožltnú a opadávajú. Dobre prezimuje v miestnosti, kde teplota neklesne pod 15 °C.

potosovec
Potosovec, zdroj foto: Pixabay

Lopatkovec

Do severného bytu sa hodí aj lopatkovec. Takisto obľubuje rozptýlené svetlo alebo polotieň. Ide o vždyzelenú rastlinu s veľmi krátkym kmienkom a kopijovitými listami s výraznou hlavnou žilkou. Lopatkovec si vyžaduje vyššiu vlhkosť vzduchu a teplo. Ani v zime by teplota nemala klesnúť pod 17 °C.

Filodendron

Keď je reč o rastlinách vhodných do tmavých miestností, nemalo by sa zabudnúť na filodendron. Polotieň a prípadne tieň mu vyhovuje, priame slnko naopak neznáša. Filodendron vyžaduje pravidelnú a výdatnú zálievku. V zime polievanie treba regulovať podľa teploty miestnosti. 

Sansevieria

Táto rastlina s mečovitými listami sa tiež uspokojí s horšími svetelnými podmienkami. Pestujeme ju pri teplote 18 – 20 °C, ba i vyššej. Na vzdušnú vlhkosť nie je náročná. Polievame ju až vtedy, keď je suchá. Prílišným polievaním môžeme sansevieriu totiž zničiť, lebo by jej začali hniť korene. Prezimuje pri teplote 14 – 16 °C, výborne však znáša i teplotu vykúrených bytov.

Brečtan

Ak máte byt či dom orientovaný na sever, môžete sa rozhodnúť aj pre pestovanie brečtanu. Avšak na veľmi tmavom mieste mu môžu začať opadávať listy. Je to popínavá rastlina, ktorá nemôže vystáť priame slnko a má rada pravidelnú zálievku. Listy by sa mali pravidelne umývať a striekať s vodou.