Je krásny i liečivý: Tieto výhody pestovania ibišteka nepoznáte

Je krásny i liečivý: Tieto výhody pestovania ibišteka nepoznáte Zdroj foto: Depositphotos

Väčšina z nás ho má za okrasnú rastlinu. Ibištek je krásny i liečivý kvet, ktorý sa oplatí spoznať bližšie.

Máte radi ibištekový čaj? Ak áno, dobre robíte. Je plný vitamínu C a antioxidantov. Podporuje imunitný systém a udržiava naše celkové zdravie. Ibištek je krásny i liečivý kvet, ktorý sa oplatí mať na svojom záhone.

Odkiaľ sa vzal ibištek?

Ibištek je bylinný ker z čeľade slezovitých. Pôvodne pochádza zo severnej Afriky a juhovýchodnej Ázie, teraz rastie v mnohých tropických a subtropických oblastiach.

Azda najznámejším využitím tejto rastliny je ibištekový čaj. V Karibiku volajú ibištekový čaj šťaveľ, Latinská Amerika ho pozná ako agua de Jamajka, severná Afrika, Taliansko a Rusko karkade, Irán ako kyslý čaj a India arhul ka phool. Dá sa teda povedať, že má svojich priaznivcov po celom svete.

Na prípravu tohto nápoja sa používajú kvety ibišteka.

Je krásny i liečivý: Tieto výhody pestovania ibišteka nepoznáte
Zdroj foto: Depositphotos

Prečo pestovať ibištek

Ibištek okrem toho, že posilňuje náš imunitný systém, pôsobí ako diuretikum. Známe sú jeho priaznivé účinky pri nervových a srdcových ochoreniach. V severnej Afrike používali túto rastlinu na pomoc pri bolestiach hrdla a kašli.

Ibištek účinkuje aj pri chorobách horných dýchacích ciest a pri prechladnutí či infekciách. Dokonca pomáha pri nespavosti a funguje ako preháňadlo. Kvet tiež podporuje zdravý krvný tlak, hladinu cholesterolu a vyrovnáva hormóny. Nielenže je teda krásny, ale nájdete v ňom mocného liečiteľa.

Pestujeme brusnice: To zvládnu i začiatočníci

Použitie liečivého ibišteka

Najčastejšie sa používa čaj z tejto rastliny, ktorý si pripravíte zaliatím čerstvých či sušených kvetov vriacou vodou. Kvety necháte vylúhovať aspoň desať minút. Môžete si ho osladiť medom, dochutiť škoricou, muškátovým orieškom, korením, klinčekmi, zázvorom, mätou alebo inými bylinkami. Odporúčaná dávka ibištekového čaju je 2 lyžičky ibištekovej drogy na šálku až trikrát denne. Pitiu tohto nápoja sa treba vyhnúť počas tehotenstva či v prípade, ak máte problémy s pečeňou.

Okrem čaju sa z ibišteka dá pripraviť ocot, tinktúra, olej či sirup.