Húsenice v kapuste: Domáce ekotipy a kedy použiť chémiu

Húsenice v kapuste: Domáce ekotipy a kedy použiť chémiu Zdroj foto: Pixabay

Mlynárik kapustový alebo skôr jeho húsenice v kapuste vedia napáchať veľké škody. Ak vás trápi tento problém, môžu pomôcť nasledujúce tipy na ich likvidáciu.

Pestovanie listovej zeleniny dokážu dosť znepríjemniť aj húsenice mlynárika kapustového. Živia sa totiž mäkkými časťami listov, z ktorých mnohokrát zostane iba pevná žilnatina – spôsobujú holožery. Navyše rastliny znehodnocujú trusom. Ako predísť tomu, aby húsenice v kapuste napáchali tieto spomínané škody? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami.

Ďalšie prírodné pasce do vašej záhrady, časť II.

Darí sa im počas sucha

Motýľ zvaný mlynárik kapustový má rád suchšie počasie s teplotou približne 20 – 25 °C. Naopak, veterné, daždivé a chladné počasie mu nevyhovuje. Mladé larvy prvého a druhého štádia žijú v skupinách a vyhrýzajú do listov zeleniny malé dierky. Sú teda menej škodlivé. Oveľa nebezpečnejšie sú po treťom zvliekaní. Preto boj proti tomuto škodcovi závisí od obdobia, v ktorom sa rozhodneme zasiahnuť. Okrem mlynárika kapustového môže na našom záhone škodiť aj mlynárik repový. Ide o závažnejšieho škodcu, ktorý môže zničiť najmä úrodu neskorých odrôd kapustovej zeleniny.

Bioprípravky na báze baktérie

Z biologických prípravkov sa používajú tie, ktoré bývajú na báze baktérie Bacillus thurigiensis. Patria medzi ne postreky ako Biobit XL a Lepinox Plus.

Vyrobte si vlastné ekopostreky

Na výrobu biopostreku je možné použiť prebytočné paradajkové zálistky. Budeme naň potrebovať 2 hrste listov, ktoré necháme lúhovať v dvoch litroch studenej vody. Týmto výluhom potom treba postriekať napadnutú kapustu.

Voňavá prevencia

Ak vysadíme medzi priesady kapusty mätu, rozmarín, šalviu, materinu dúšku alebo paradajky, ich vôňa môže pomôcť odradiť mlynárikom klásť vajíčka na listy a tým prejsť ďalším škodám.

Aby vám zelené slivky neopadli: Je za tým piliarka?

Keď to bez chémie nakoniec nejde

Chemický postrek sa odporúča aplikovať vtedy, keď výskyt húseníc spozorujeme na viac než 10 percentách rastlín kapusty alebo na 5 percentách rastlín karfiolu. Môže sa použiť aj ochranný postrek, a to vtedy, keď na zelenine nájdeme priemerne jednu húsenicu na kapustu. Vždy treba použiť zmáčadlo a zasiahnuť proti húseniciam ešte skôr, ako si začnú pochutnávať na hlávkach a prehryzú sa dovnútra. Medzi povolené postreky patrí napríklad Karate Zeon 5 CS, Decis Protech alebo Steward.