Hnačka u mačiek a mačiatok: Tu sú príčiny a spôsoby liečby

Hnačka u mačiek a mačiatok: Tu sú príčiny a spôsoby liečby Zdroj foto: Depositphotos

Naše domáce zvieratá majú s nami veľa spoločného. Možno viac ako si myslíme. Hnačka u mačiek a mačiatok môže byť napríklad i dôvodom nesprávnych stravovacích návykov. No nejde však o jedinú príčinu.

Mačky, rovnako ako ľudia, sú náchylné na rôzne choroby. Bohužiaľ nám však nevedia povedať, čo ich trápi. Je preto úlohou chovateľa byť všímavý voči zmenám správania a snažiť sa včas zareagovať. Hnačka u mačiek a mačiatok môže mať viacero príčin – od intolerancie na určité jedlo až po črevné parazity a podobne. Tu je niekoľko možných dôvodov žalúdočných ťažkostí domáceho zvieraťa.

Aké izbové rastliny sú jedovaté pre mačky

Príčiny hnačky u mačiek

Najčastejšou príčinou problémov s tráviacim traktom je zmena obvyklej stravy mačky. Ak sa po zmenách stravy objaví hnačka, jedlo domácemu zvieraťu jednoducho nevyhovuje. V tomto prípade môžu byť poruchy trávenia vyliečené bez špeciálnej liekovej terapie. Hlavná vec je vrátiť sa k bežnej strave.

Hnačka u mačiek a mačiatok: Tu sú príčiny a spôsoby liečby
Zdroj foto: Depositphotos

Príčiny porúch trávenia u mačiek nie sú obmedzené na výživu. Hnačka môže byť spôsobená niekoľkými faktormi:

  • Nevyvážená výživa. Strava zložená zo surových rýb, mliečnych výrobkov, mastných jedál môže viesť k tráviacim problémom.
  • Prekrmovanie – príliš veľké porcie alebo časté kŕmenie.
  • Náhla zmena stravy. Napríklad prechod z prirodzeného krmiva na priemyselné krmivo (alebo naopak) často spôsobuje hnačku u mačiek.
  • Voda nízkej kvality. Zmena chemického zloženia vody obvyklého pre telo môže negatívne ovplyvniť prácu gastrointestinálneho traktu mačiek.
  • Otrava jedlom. Používanie pokazených potravín po záruke, ako aj vyprážaných ľudských jedál, spôsobuje črevné ťažkosti.
  • Infekčné choroby. Takže koronavírusová infekcia u mačiek je často sprevádzaná chronickou hnačkou.
  • Neznášanlivosť na akýkoľvek produkt. Hnačka je prvým príznakom alergickej reakcie na jedlo.
  • Vedľajšie účinky liekov. Výrobcovia živočíšnych produktov často uvádzajú hnačku ako vedľajší účinok.
  • Zotavenie mačky po operácii.
  • Tehotenstvo a popôrodná rehabilitácia sú často sprevádzané poruchami tráviaceho systému.
  • Hnačky sa môžu objaviť, aj keď sú mačky vystavené stresu. Napríklad zviera trpí dlhým odlúčením od majiteľa, príchod hostí, sťahovanie a podobne.

    Ako liečiť hnačku

    Liečba závisí od príčiny žalúdočných problémov. Vo väčšine prípadov sa problémy s tráviacim traktom u mačiek liečia doma a nevyžadujú hospitalizáciu. Ak hnačka netrvá dlhšie ako dva dni, zviera vedie normálny život, nejaví známky bolesti, normálne prijíma obvyklú potravu – liečbu hnačky mačiek je možné vykonať doma.

    Ak je hnačka spôsobená nesprávnou stravou, treba zviera nechať bez jedla 12 až 24 hodín, no musí mať prístup k vode. Potom svojho maznáčika treba kŕmiť diétnym jedlom, ako je napríklad varené kuracie mäso. Prvý deň sa odporúča dať mačke ryžový odvar a slabý odvar z harmančeka. To pomáha stabilizovať stolicu. V žiadnom prípade zvieratko neliečime ľudskými liekmi proti hnačke.