Fakty o pestovaní húb doma: Toto treba vedieť pred začatím

Fakty o pestovaní húb doma: Toto treba vedieť pred začatím Shiitake, foto: Pixabay

Pre milovníkov húb je tu dobrá správa. Môžete ich mať vo svojej záhrade alebo v pivnici vždy poruke. Prinášame vám fakty o pestovaní húb doma, ktoré budú pre vás užitočné.

Mnohí z vás, ktorí pestujete zeleninu, ste ani nerozmýšľali nad tým pestovať huby. A prečo nie? Veď také čerstvé huby z vašej záhrady sú výborné do praženice, omáčok, polievok a mäsových jedál. Tu sú fakty o pestovaní húb doma, ktoré treba vedieť pred začiatkom ich pestovania.

Ako pestovať huby vo vnútri

Vedeli ste, že v skutočnosti je jednoduchšie pestovať huby vo vnútri ako vonku? Je to preto, že môže regulovať podmienky ich rastu. Pokiaľ ide o pestovanie húb, môžete si kúpiť pestovateľské súpravy, ktoré vám uľahčia prácu alebo začať od nuly sami. Len sa uistite, že nakupujete iba od renomovaných predajcov.

Hliva ustricová: Tu je jej 10 benefitov na náš organizmus

Spóry húb na výsadbu

Huby sa dajú pestovať buď zo spór, alebo z poteru. Pričom spóry húb sa dajú prirovnať k semenám a potery k sadeniciam. Pre začiatočníkov je lepšie a jednoduchšie pestovanie z poterov.

Ideálne miesto pre pestovanie húb

Huby potrebujú pre svoj rast tmavé a vlhké miesto. Napríklad pivnica alebo vnútro skrine či šatníka môže byť pre ne ideálnym prostredím. Na ich pestovanie môžete použiť debničku, napríklad prázdne debničky na šalát, ktoré dostanete v obchode s potravinami. Len sa uistite, že nádoba je hlboká aspoň 15 centimetrov, aby dostatok priestoru umožnil rast mycélia (koreňového systému húb).

Fakty o pestovaní húb

Je ťažké pestovať huby?

Určite nie. Pestovanie húb je jednoduchšie vo vnútri ako vonku. Vo vnútorných podmienkach svoju úrodu môžete zbierať už 3-4 týždne po výsadbe. Vonku sa tento proces v závislosti od vonkajších podmienok predlžuje na 6 mesiacov. Pri niektorých hubách tento proces trvá až 3 roky! Záleží aj od typu huby.

Potrebujú huby slnečné svetlo?

Keďže huby neobsahujú chlorofyl, nevyžadujú na svoj rast žiadne slnečné svetlo.

Po zbere môžu huby rásť a plodiť ďalej?

Akonáhle zozbierate úrodu, stonka húb zhnije. Nové huby sa môžu objaviť a vyrásť z iných poterov alebo spór. Aby ste zaistili nepretržitú úrodu, možno budete musieť pridať viac poteru.

Ako zbierať huby? Je lepšie ťahať, alebo hubu treba odrezať?

V prípade zberu sa vyhnite ťahaniu húb. To môže poškodiť okolité huby a mycélium pod nimi. Namiesto toho hubu odrežte ostrým nožom priamo na stopke.

Nabudúce si povieme o vhodných hubách na ľahké domáce pestovanie.