Ekologická záhrada: 12 skvelých tipov ako na to

Ekologická záhrada: 12 skvelých tipov ako na to Zdroj foto: Depositphotos

Chcete byť viac ohľaduplný voči prírode? Chcete hospodáriť zmysluplnejšie? Chcete si vypestovať zdravé produkty v TOP kvalite? Práve pre vás je určená ekologická záhrada. Poradíme vám, ako na to!

Klesá kvalita vody, pôdy, príroda je čím ďalej tým viac zdevastovaná. Syntetické hnojivá a postreky výrazne uľahčujú prácu v záhrade. Na druhej strane však okrem škodcov zahubia aj užitočné živočíchy. Hospodáriť na svojom pozemku môžete šetrnejšie a ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu. Riešením je ekologická záhrada.

Ako odstrániť púpavu z vášho dvora

12 skvelých tipov pre ekologickú záhradu

Používajte prírodný mulč. Dodá do pôdy nielen potrebné výživné látky, ale tiež zlepší jej štruktúru.

Spracovanie záhradného odpadu. Stavte na kvalitné kompostéry. Výsledkom bude recyklovanie tohto odpadu na úrodný kompost, ktorý môžete použiť napríklad na zeleninové záhony.

Nemusíte sa báť. Ekologická záhrada neznamená, že sa vzdáte jej estetickej funkcie. Nevzdávajte sa kvetinových záhonov. Výborne sa hodia trvalky z voľnej prírody.

Založte si kvetnaté lúky. Na trhu nájdete množstvo špeciálnych zmesí určených na tento účel. Takto pripravíte i potravu pre vzácnych opeľovačov, akým sú napríklad včely.

Vytvorte si jedlý les plný ovocných stromov a kríkov. Pod korunami stromov sa bude výborne dariť bylinkám, ktoré milujú tieň. Aspoň väčšina z nich.

Jedlý trávnik plný byliniek, ktoré skvele dochutia vaše jedlá a podporia vaše zdravie. V tomto prípade pozor na postreky a hnojenie, neodporúča sa!

Kompostovanie. Kompostovanie je kľúčovým prvkom ekologickej záhrady. Vytvorte si komplexný kôš a zmiešajte organické materiály, ako sú obalené zeleninové šupky, listy a tráva. Kompostový materiál dodáva pôde živiny a zlepšuje jej štruktúru.

Ekologická záhrada: 12 skvelých tipov ako na to
Zdroj foto: Depositphotos

Urobte si vlastné hnojivo. Ak máte domáce zvieratá, môžete využiť ich trus ako prírodné hnojivo. Trus však musí byť riadne skompostovaný, aby sa zabránilo veľkému šíreniu chorôb.

Výber vhodných rastlín. Zvoľte si rastliny, ktoré sú odolné voči miestnym škodcom a chorobám. Miestne druhy rastlín sú vhodné, pretože sú prispôsobené miestnym podmienkam a potrebu používať pesticídy a chemikálie.

Vodný manažment. Využívajte dažďovú vodu a minimalizujte spotrebu vody. Inštalácia dažďových nádrží alebo systémov zhromažďovania dažďovej vody môže zabezpečiť zdroj vody pre vašu záhradu.

Biodiverzita. Podporujte biodiverzitu vo vašej záhrade tým, že vysádzate rôzne druhy rastlín a vytvárate prírodné útočiská pre vtáky, hmyz a iné živočíchy. To pomôže zachovať v ekosystéme a vyžaduje si potrebu používať pesticídy.

Odstraňovanie buriny. Ak je to možné, odstraňujte burinu namiesto použitia chemických látok. Použitie prírodných mulčovacích materiálov, ako je napríklad slama alebo drevná kôra, môže pomôcť obmedziť jej šírenie.