Dajte pozor na tieto choroby a škodce na zelenine

Dajte pozor na tieto choroby a škodce na zelenine. Zdroj foto: Depositphotos

Ak pestujete zeleninu, dajte pozor na tieto choroby a škodce na priesadách a zelenine, ktoré vám môžu zničiť celú úrodu. 

Zelenina pri nesprávnom pestovaní môže byť často napadnutá chorobami aj škodcami. Z toho dôvodu netreba podceňovať napríklad nároky na svetlo, pôdu či zavlažovanie jednotlivých rastlín. Takisto rastliny vysadené príliš blízko seba sú náchylnejšie na vznik chorôb, pretože si navzájom tienia a nemajú dostatok vzduchu. No toto nie sú jediné dôvody, ktoré zapríčiňujú, že sa nám v pestovaní zeleniny nedarí. Dajte pozor na tieto choroby a škodce na zelenine, ktorých sa dá zväčša zbaviť, ak ich odhalíte v skorej fáze.

Múčnatka uhorková

Múčnatka patrí medzi najčastejšie choroby, ktoré postihujú okrem uhoriek aj iné druhy zeleniny. Napríklad je to cuketa, tekvica, melóny a iné. Múčnatka uhorková sa prejavuje sivastým povlakom na listoch, stonkách i na súkvetiach. Tie potom postupne usychajú.

Chemické postreky na múčnatku: Rastlinu je potrebné preventívne ošetrovať v druhej polovici júla a potom podľa potreby. Postreky na to určené sú napríklad THIOVIT JET, ASKON, KUMULUS WG a iné.

Ekologické prostriedky ochrany: Je možné použiť feniklový olej HF-Mycol, ktorý zvyšuje odolnosť rastlín. Pomáha tiež pestovanie odolnejších odrôd.

Mangold: Zdravotné výhody a tipy na pestovanie tejto superpotraviny

Pleseň na rajčiakoch

Pleseň spoznáme podľa hnedastých škvŕn na listoch, ktoré sa postupne začnú objavovať aj na plodoch. Neriešený problém spôsobí úhyn rastliny.

Chemické postreky na pleseň: S postrekmi treba začať preventívne už v júni, potom v dvojtýždňových intervaloch. Použijeme postreky, ako je napríklad KUPRIKOL 50, POLYRAM WG, CHAMPION 50 a iné.

Ekologické prostriedky ochrany: Paradajky pestujeme na slnečných stanovištiach. Pomôcť môže biologický ochranný prípravok POLYVERSUM.

Choroby na zelenine
Zdroj foto: Depositphotos

Antraknóza fazule

Podobne ako pleseň, aj antraknóza sa prejavuje hnedými škvrnami na listoch, ale aj na strukoch fazule. Okrúhle škvrny sa postupne zväčšujú a splývajú. Napadnuté bývajú aj žilky listov, ktoré hnednú.

Chemické postreky na antraknózu: S ošetrením netreba čakať a treba ho realizovať hneď pri vytvorení pravých listov. Postrek by sa mal aplikovať na spodnú stranu listov. Postreky na to vhodné sú KUPRIKOL 50 alebo tiež POLYRAM WG.

O škodcoch na zelenine si povieme v nasledujúcom článku.