Čo treba urobiť pred výsevom na záhon

čo treba urobiť pred výsadbou na záhradu Zdroj foto: Pixabay

Každý záhradkár vie, že pre kvalitnú úrodu potrebuje dodržať niekoľko zásad pri sadení osiva. V nasledujúcich riadkoch si povieme, čo treba urobiť pred výsevom na záhon.

Podobne ako človek, i rastliny potrebujú správne prostredie, výživu a vodu, aby sa im darilo a priniesli očakávanú úrodu. Tu je niekoľko rád, čo treba urobiť pred výsevom na záhon:

1. Poznajte svoje termíny výsadby

Predtým, ako vôbec začnete s výsadbou, je potrebné vedieť, kedy by mala byť každá zelenina vysadená. Najlepšie dátumy na výsadbu nájdete na každom vrecku s osivom alebo sa informujte u záhradkára, u ktorého osivo kupujete. Treba mať však na pamäti, že severné kraje Slovenska sú pozadu s výsadbou minimálne o dva týždne, ak nie viac.

2. Majte plán

Pred výsadbou by ste tiež mali poznať konkrétne podmienky pestovaných rastlín a tiež spôsob rastu. Zvážte napríklad, ktorá zelenina potrebuje tieň, a ktorá zelenina je vysoká, aby nezatienila nižšie rastliny. Saďte tiež tak, aby ste dosiahli stred riadku dostatočne ľahko na vytrhávanie buriny, polievanie a zber úrody. Zabezpečte trvalé záhony pre trvalé plodiny, ako je rebarbora, špargľa a niektoré bylinky. Tiež treba mať na pamäti, že chladné sezónne plodiny môžete pestovať na rovnakom mieste ako teplejšie sezónne plodiny neskôr v sezóne, na základe času dozretia zeleniny (uvedené na obale semien).

3. Pripravte pôdu

Vaše semená potrebujú pre svoj rast bohatú a úrodnú pôdu. Preto na jar pridajte organickú hmotu, ktorú zapracujte do hĺbky troch centimetrov. Hnoj môžete pridať i počas jesene, potom budete mať počas jari menej práce.

Druhy maštaľného hnoja plus jeho využitie v záhrade

4. Odstráňte burinu

Predtým, ako zasadíte semená, musí byť táto oblasť bez burín! Inak sú tieto neželané rastliny konkurenciou pre vodu a živiny.

5. Použite kvalitné osivo

Aj osivo má svoju trvanlivosť. Ak sa rozhodnete na svojom záhone použiť staršie semená, buďte preto pripravení na nižšiu mieru klíčenia. Najlepšie výsledky dosiahnete použitím čerstvého osiva od renomovanej spoločnosti. Ak si predsa len odkladáte semená, nepoužívajte tie, ktoré ste získali z rastlín, ktoré sa dokážu medzidruhovo opeliť. Väčšina takýchto rastlín ( napríklad tekvica, cuketa a podobne) nebude „verná“ svojmu pôvodnému typu, takže by ste mohli skončiť s úplne iným ovocím, zeleninou alebo kvetom, čo by mohlo byť pre vás sklamaním.

Výsev semien v zeleninovej záhrade: Ktoré sú vhodné na priamu výsadbu?

6. Začíname v interiéri

Pokiaľ ide o zeleninu, ktorá rastie pomaly zo semien, skúste semená začínať pestovať v interiéri niekoľko týždňov pred dátumami výsadby. Medzi zeleninu, ktorá rastie pomaly zo semien a je ideálne začať ju pestovať v interiéri, patria: paradajky, brokolica, kapusta, karfiol, baklažán a paprika.

7. Príprava pôdy pre teplomilné rastliny

Pred výsadbou teplomilných plodín, najmä tekvíc, môžete pôdu zahriať rôznymi technikami, napríklad vytvorením kopca alebo použitím čiernej igelitovej plachty. Ak chcete vytvoriť kopec, nahromaďte pôdu tak, aby ste získali nízky a široký riadok vysoký asi 20 až 25 centimetrov. Alebo čo najskôr na jar položte na povrch pôdy akúkoľvek čiernu igelitovú plachtu. Potom jednoducho vyrežte otvor v plaste v oblasti, kde chcete zasadiť rastlinu; plachta udržuje pôdu teplejšiu a potláča rast buriny okolo nej.