Čo je to hydropónia a aké rastliny sa dajú takto pestovať

Čo je to hydropónia a aké rastliny sa dajú takto pestovať Dieffenbachia je tiež vhodná na hydroponické pestovanie. Zdroj foto: Depositphotos

Možno ste už o nej počuli a možno tak pestujete svoje rastliny aj vy. Čo je vlastne hydropónia? 

Pod pojmom hydropónia sa u nás rozumie pestovanie rastlín bez pôdy. To znamená, že rastliny čerpajú výživné látky z umelo pripraveného živného roztoku.

Výhody pestovania rastlín bez pôdy

Ak už sa rozhodnete pre hydropóniu a budete mať s týmto pestovaním nejaké skúsenosti, zistíte, že ide o celkom jednoduchý a nenáročný spôsob. Oproti tradičnému pestovaniu v pôde má aj mnoho iných výhod, ako napríklad, že odpadá denná starostlivosť o polievanie, ktorá sa obmedzuje na niekoľkodňové až týždňové intervaly, keď treba doplniť alebo vymeniť živný roztok.

Odpadá aj zaobstarávanie rozmanitých pôd a zmenšuje sa možnosť ochorenia rastlín, zapríčinená nevhodnou pôdou.

Účinnejšie ako lieky: Bylinky, ktoré pomáhajú v boji s chorobami

V podstate môžete rastliny pestovať dvojako:

  • výlučne v živnom roztoku,
  • v rozličných substrátoch umiestnených v nádobách alebo na záhonoch.

Rastliny sa hydropóniou môžu pestovať:

  • vo vodnej kultúre – rastliny sa zasadia do substrátu tak, že korene sa prevažne vyvíjajú v živnom roztoku.
  • v pieskovej kultúre – predstavuje jednoduchý spôsob hydropónie, pri ktorej sa rastliny zasadia do sterilného piesku ako do pôdy. Živným roztokom sa polieva piesok, alebo sa privádza spodom ku koreňom.
  • v štrkovej kultúre – ide o substrát z hrubšieho štrku, alebo namiesto neho sa používa aj tehla roztlčená na väčšie kúsky.
  • v rašelinovej kultúre – pri tomto spôsobe sa využívajú výhodné fyzikálne a chemické vlastnosti rašeliny. Rastliny v tomto substráte dobre zakoreňujú. Namiesto rašeliny sa môže použiť aj mach.
  • vo vzdušnej kultúre – pestovanie rastlín, pri ktorom korene nie sú vo vode, ale vo vlhkom vzduchu a z času na čas sa postriekajú živným roztokom. Táto forma pestovania je obmedzená na skleníky a vhodná len pre niektoré druhy exotických rastlín.
hydroponics-4684821_1280
Zdroj foto: Pixabay

Aké rastliny sa môžu pestovať hydropóniou?

Na pestovanie týmto spôsobom je lepšie použiť trvácne vždyzelené rastliny namiesto jednoročných. Záleží aj od teploty miestností, v ktorých budete kvety pestovať.

Pre teplé priestory s nočnou teplotou 15 °C – 18 °C odporúča napr. druhy z rodov: Anthurium, Begonia, Bromelia, Cyperus, Dieffenbachia, Ficus, Hippeastrum, Hoya, Philodendron, paprade či svokrin jazyk (Sansevieria).

Pre teplé a chladné priestory s nočnou teplotou 6 °C – 18 °C sú vhodné nasledujúce druhy: Aloe, Asparagus, Ficus, Monstera, Hedera a ďalšie