Chyby pri pestovaní šalátu, ktoré môžu zničiť úrodu

chyby pri pestovaní šalátu Zdroj foto: Unsplash

Táto listová zelenina nechýba asi v mnohých záhradkách. Napriek tomu robia niektorí z vás tie isté chyby pri pestovaní šalátu, ktoré vás môžu pripraviť o radosť z úrody. 

Hlávkový šalát je veľmi zdravou listovou zeleninou, ktorá by určite nemala chýbať vo vašej záhrade. Nejde o náročnú rastlinu, ktorá nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. No napriek tomu niektoré chyby pri pestovaní šalátu nás môžu pripraviť o jeho úrodu. Napríklad sa môže stať, že šalát nevytvára hlávky, buď kvitne,  alebo svoju energiu vynakladá do tvorby stonky. Väčšine problémov s hlávkovým šalátom sa dá vopred ľahko predchádzať, ak máte osvedčené postupy pri výsadbe a viete, čo hľadať.

Namiesto tvorby hlávok, šalát kvitne

Keď šalát vyrastie do veľkej kvetnej hlavy (alebo sa hodí do semena), je to zvyčajne z dôvodu tepelného stresu. Pravdepodobne rastlina vie, že jej dni sú zrátané, takže naštartuje proces produkcie semien, ktoré zabezpečia jej reprodukciu. Ako tomu predísť? Je dôležité, aby ste pôdu okolo hlávkového šalátu pravidelne polievali . Ak žijete vo veľmi slnečnom alebo horúcom prostredí, poskytnite tieň, najmä ráno a počas najteplejšej časti dňa – čiže popoludní.

Nesprávne podmienky pri klíčení

Úspech v pestovaní šalátu môže pomôcť zaručiť správny štart. Už pri sadení je dôležitá táto skutočnosť, ktorá spôsobí, že vám zelenina vôbec nevyklíči, a to správna teplota. Na klíčenie je vhodných asi 20 ° C. Ak je teplota vyššia ako 27 °C, nemusí vám šalát vôbec vzísť.

Keďže klíčenie šalátu závisí od správnej teploty, ešte pred výsadbou zistite, aké odrody vo vašej oblasti dobre rastú. Niektoré druhy šalátu majú radi teplé prostredie, niektoré chladnejšie. Ak sa neviete rozhodnúť, poraďte sa napríklad so susedom, ktorý na svojom pozemku pestuje šalát a darí sa mu.

Prečo vám žltnú listy pestovaných rastlín? Odhaľte príčiny

Prečo má váš šalát dlhú stonku

Niekedy šalát vytvára veľmi dlhú stonku a málo listov, z ktorých by sme mohli mať úžitok. Tento problém sa dá odstrániť, záleží však od miesta výsadby. Ak sú sadenice šalátu stále mladé a v kvetináčoch, nemusia mať dostatok svetla, takže sa ťahajú za slnkom. Svoju energiu teda vynakladajú do tvorby stonky a nie listov. Ak je to možné, premiestnite ich na slnečnejšie miesto.

Ak sa tento problém objaví už na šaláte vysadenom na záhone, je to pravdepodobne preto, že rastlina má príliš veľa slnka alebo je príliš horúce počasie. Pomôže, keď šalátu doprajete trocha tieňa. Naopak, ak si šalát vytvára dlhú stonku, aj keď je vysadený v tieni, pravdepodobne potrebuje viac slnka.

Prečo šalát netvorí hlávky

Dôvodov, prečo šalát nevytvára hlávky, môže byť hneď niekoľko.

Rastlina má málo živín – Ešte pred výsadbou dodajte do pôdy dostatok živín. Keď rastliny vykazujú príznaky zlého rastu, môžete do zálievky primiešať tekuté hnojivo. Pozor, zalievajte vždy ku koreňom rastliny.
Šalát je príliš blízko pri sebe – Hustá výsadba spôsobuje, že rastliny si navzájom berú živiny a nemusia im stačiť. Šalát nemá tiež dostatok priestoru na tvorbu hlávky. Túto listovú zeleninu preto treba sadiť aspoň 10 cm od seba.
Možno ste šalát zasadili v nesprávnom ročnom období – Mladý šalát sa musí vyhnúť najteplejšej časti dňa. V závislosti od teplôt vo vašej oblasti saďte skoro na jar alebo neskoro v lete. Mladé rastliny sa tak vyhnú najteplejšiemu obdobiu počas roka.

Čítajte nás aj nabudúce, dozviete sa, aké choroby a škodcovia môžu hroziť vášmu šalátu.