Choroby mrkvy, na ktoré treba byť pripravený

choroby mrkvy Zdroj: pixabay.com

Možno ste sa stretli s nepríjemnými ochoreniami pestovanej zeleniny. Ak nie, tu sú choroby mrkvy, na ktoré treba byť pripravený. Včasná prevencia totiž môže zabrániť viacerým komplikáciám.

Nielen škodcovia bývajú dôvodom, že vaša pestovaná zelenina odumiera. Existujú choroby mrkvy, ktoré môžu zničiť vašu úrodu a skaliť vám radosť zo záhradkárčenia. Tu sú najčastejšie z nich.

Alternáriová škvrnitosť listov

Alternáriová škvrnitosť listov je plesňové ochorenie, ktoré sa objavuje pri teplom a vlhkom počasí. Niekedy je ho ťažké dostať pod kontrolu, ale niektoré fungicídy sa o problém postarajú, ak sa použijú pri prvom objavení sa príznakov. Vhodnou prevenciou je, keď mrkvu vysadíte v dostatočnej vzdialenosti od seba, aby sa zvýšila cirkulácia vzduchu.

Toto plesňové ochorenie sa prejavuje zelenohnedými, vodou nasiaknutými léziami na listoch, ktoré sa postupne zväčšujú a stávajú sa tmavohnedými alebo čiernymi. Po čase lézie spôsobia žltnutie listov a ich odumretie.

Recept na kvasenú mrkvu s cibuľou

Perenospóra

Peronospóra je plesňové ochorenie, ktoré sa prejavuje práškovým povlakom na vňati mrkvy. V prípade ťažkej infekcie poškodzuje i korene. Aj keď toto ochorenie zvyčajne nezabije vašu rastlinu, môže výrazne znížiť vašu úrodu a zanechá rastlinu mrkvy zraniteľnú voči iným chorobám alebo škodcom.

Najvhodnejšia je prevencia. Na obranu zeleniny a na zastavenie malých infekcií môžete tiež použiť ochranné fungicídy. V prípade včasnej aplikácie je  účinné i použitie síry. 

Bakteriálna pleseň

Bakteriálna listová pleseň spôsobuje, že sa na listoch rastliny vytvárajú malé žlté škvrny, ktoré sa postupne rozširujú do nepravidelne tvarovaných, vodou nasiaknutých lézií. Vňať sa potom stáva krehkou a deformovanou.

Toto bakteriálne ochorenie sa šíri postriekaním infikovanej pôdy na listy počas zalievania alebo intenzívneho dažďa. Výsadba semien, ktoré sú odolné voči tejto chorobe, je prvým dobrým krokom k udržaniu tejto baktérie mimo vášho zeleninového záhonu. Ak sa v záhrade vyskytne bakteriálna pleseň listov, môžete tiež s ňou bojovať prostredníctvom vhodných baktericídov.

Čierna hniloba

Ide o bežné plesňové ochorenie mrkvy, ktoré sa prejavuje zakrpatenými sadenicami a nezdravo vyzerajúcou zeleninou. Na vňati a koreňoch sa zvyknú tvoriť čierne škvrny a rastlina začína hniť. Čierna hniloba sa šíri veľmi rýchlo a v pôde žije až osem rokov.

Zlou správou je, že sa tohto ochorenia zbavíte veľmi ťažko. Pomáha striedanie plodín a tiež ošetrenie semien horúcou vodou krátko pred sadením. Takisto výsadba odrôd mrkvy, ktoré sú voči čiernej hnilobe odolné.