Choroby jabloní a preventívne opatrenia, ktoré im predídu

Choroby jabloní a preventívne opatrenia, ktoré im predídu Zdroj foto: Pixabay

Ani toto jadrové ovocie a jeho pestovanie sa nezaobíde bez problémov. Aké sú najčastejšie choroby jabloní a ako sa voči ním chrániť? Možno nasledujúce rady využijete a budú pre vás užitočné.

Jablone sú zraniteľné voči mnohým chorobám vrátane hubových ochorení, chrastavitosti, múčnatky a ďalších. Niekedy je tieto choroby jabloní ťažké určiť, pretože všetky majú rôzne príznaky.

Chrastavitosť jabĺk

Chrastavitosť na jabloniach je ochorenie spôsobené plesňou známou ako Venturia inaequalis – znie to rovnako nepríjemne, ako to v skutočnosti je. Táto huba sa v súčasnosti vyskytuje takmer všade na svete, kde sa pestujú jablká.

Najčastejšie sa vyskytuje na jabloniach ( dokonca aj na divoko rastúcich stromoch), aj keď môže napadnúť aj iné dreviny. Dobrou správou o chrastavitosti jabĺk je, že zriedka úplne zabije celý strom, ale môže ho natoľko oslabiť, že je u neho vyššia pravdepodobnosť vzniku ďalších chorôb.

Chrastavitosť zväčša spôsobuje predčasné opadávanie listov, či zničenie úrody jabĺk, pretože tieto plody nie sú vhodné na ľudskú konzumáciu.

Šíri sa ľahšie za vlhkého počasia, ako väčšina plesňových chorôb. Medzi preventívne opatrenia patrí primeraná vzdialenosť medzi stromami a udržiavanie čistoty v ich okolí. Pri objavení sa prvých príznakov pomáha i postrek s obsahom fungicídu. Jabloň tiež prerežte, aby ste zlepšili prúdenie vzduchu a jednotlivé konáre bol tiež lepšie vystavené slnku.

Moniliniová hniloba napáda aj skladované jablká a hrušky: Ako sa jej brániť?

Múčnatka jabloní

Pokiaľ nie ste v záhradníctve úplne nový, múčnatka je choroba, o ktorej ste už pravdepodobne veľa počuli. Toto ochorenie je huba, ktorá sa prvýkrát objaví na jar na púčikoch listov a kvetov, ktoré sa oneskorene otvárajú.

Neskôr si môžete všimnúť, že púčiky sú pokryté bielym alebo svetlošedým popraškom – to sú spóry húb. Kvety sa normálne nevyvíjajú a neprodukujú takmer žiadne ovocie.

Dobrá správa je, že múčnatka málokedy zničí celú jabloň. Zlou správou je, že je toto ochorenie spôsobené výkyvmi teplôt a vysokou vlhkosťou, čo nemôžete ovplyvniť. Na odstránenie tohto problému preto budete pravdepodobne musieť použiť postrek s obsahom fungicídu.

Hnedá škvrnitosť

Za týmto problémom nestojí žiadna huba, ale najčastejšou príčinou býva nadbytok stopových látok ( draslíka). Hnedá škvrnitosť alebo inak pehovitosť sa prejavuje hnedými škvrnami na jablkách, ktoré sa najskôr objavia na povrchu a pokračujú smerom k jadru plodu. Takáto úroda podlieha rýchlo hnilobe a nie je vhodná na uskladnenie. Choré časti stromu treba čo najskôr odstrániť a vyčistiť aj okolie jablone.