Biely povlak na zelenine a ovocí: Kedy múčnatka škodí?

Biely povlak na zelenine a ovocí: Kedy múčnatka škodí? Múčnatka na listoch viniča, zdroj foto: NašaZáhradka.sk/MM

Toto plesňové ochorenie netreba podceňovať, lebo dokáže zničiť veľkú časť úrody. Viete, kedy biely povlak na zelenine a ovocí naozaj škodí a ako proti múčnatke bojovať? 

Rozvoj a priebeh múčnatky do veľkej miery závisí na vývoji počasia. Často však prvotnú infekciu spôsobuje mycélium z minulej sezóny, ktoré prezimovalo v časti rastlín. Tento biely povlak na zelenine a ovocí sa preto môže prejaviť už pri jarnom pučaní. Múčnatka napáda hrušky, jablone, vinič, ale neobíde ani paradajky, egreše alebo ríbezle a iné. Múčnaté povlaky sa na rastúcich letorastoch ďalej vyvíjajú, spôsobujú ich deformovanie a usychanie, rovnako ako v prípade napadnutých kvetov. Ak sa múčnatka rozšíri, môže zničiť až 40 percent úrody.

Zákernosť tejto choroby spočíva v tom, že jej stačí dostatočná vzdušná vlhkosť na šírenie a preventívne opatrenia môžu síce znížiť zdroje infekcie, ale úplne jej vzniku nezabránia.

Choroby mrkvy, na ktoré treba byť pripravený

Ako predchádzať múčnatke

Medzi hlavné preventívne opatrenia patrí pestovanie odolnejších odrôd. Po skončení sezóny je nutné odstrániť napadnuté a poškodené časti rastlín. Zabezpečte tiež, aby rastliny mali dobrú cirkuláciu vzduchu, preto treba medzi nimi dodržať počas vysádzania dostatočnú vzdialenosť.

Chemické ošetrenie napadnutých rastlín

Ak sa tento biely povlak objaví na vašich jabloniach, prvé ošetrenie sa robí ešte pred kvitnutím, ďalšie po odkvitnutí a potom treba postrek opakovať v 7  – 14-dňových intervaloch podľa vývoja ochorenia. S ošetrením sa zvyčajne končí v polovici júla. Používajú sa prípravky ako je napríklad Kumulus WG a Thiovit Jet.

V prípade, keď múčnatka ohrozuje vinič, použitie chemickej ochrany závisí od času objavenia prvých príznakov napadnutia. Toto ochorenie sa môže objaviť po miernej zime hneď po pučaní na 5 – 10 cm výhonkoch. Ďalšie zásahy sa robia podľa priebehu počasia. Ak chcete mať dobrú úrodu viniča, je potrebné urobiť prvý postrek ešte pred kvitnutím a po odkvitnutí až do začiatku dozrievania bobúľ. Medzi postrekmi treba opäť dodržať 7 až 14-dňový interval. Používajú sa postreky ako Topas 100 EC, Vivando a podobne.

Múčnatka sa žiaľ môže objaviť aj na ovocných kríkoch, ako sú ríbezle a egreše. Veľký význam na jej obmedzení majú preventívne opatrenia.

Urobte si ekopostrek z buriny

Mnohým pestovateľom sa osvedčil postrek z vratiča obyčajného. Ten si pripravíme nasledujúcim spôsobom. Sušenú ( 30 g)  alebo čerstvú (300 g) vňať vratiča nasekajte a varte v 10 litroch vody. Postrek zrieďte v pomere 1:2.