Bakteriálna rakovina stromov, tu sú príznaky a liečba

Bakteriálna rakovina stromov, tu sú príznaky a liečba Zdroj foto: Depositphotos

Deformovaný kmeň drevín neveští nič dobré. Objavil sa tento problém vo vašom ovocnom sade? Môže byť za tým bakteriálna rakovina stromov. Tu sú najčastejšie prejavy tohto ochorenia. 

Tešiť sa z bohatej úrody ovocia z vášho sadu môže byť niekedy vzdialeným snom. Najmä v prípade, keď sa na vašom strome objaví bakteriálna rakovina. Dá sa s tým niečo robiť? Existuje niekoľko užitočných tipov, ktoré môžu pomôcť tento problém vyriešiť.

Čo je bakteriálna rakovina stromov

Ide o chorobu, ktorá postihuje najmä ovocné stromy, ako je napríklad slivka, čerešňa, marhuľa alebo broskyňa. Ak sa postihnutý strom nelieči, môže to mať katastrofálne následky.

Bakteriálnu rakovinu spôsobuje baktéria Pseudomonas syringae pv. Syringae, ale môže byť spôsobená aj P. syringae pv. mors-prunorum. Tieto druhy prezimujú na strome, ako aj v infikovaných vetvách. Možno ich nájsť aj v púčikoch napadnutých stromov.

Táto baktéria sa prirodzene vyskytuje na listoch mnohých rastlín. Často sa šíri dažďom, hmyzom, vetrom a môže sa prenášať aj prerezávaním, najmä ak nie ste opatrní pri sterilizácii nástrojov. Aj keď sa infekcie môžu vyskytnúť kedykoľvek počas roka, najčastejšie sa objavujú počas chladného vlhkého počasia.

Strom plný vlkov. Takto si s ním poradíte

Príznaky bakteriálnej rakoviny

Prvým príznakom bakteriálnej rakoviny je odumieranie konárov. Neskôr si môžeme všimnúť odumieranie listov, kvetov a ovocia. Na miestach prerezávania sa môže vyskytnúť nádor na kmeni stromu. Infikované stromy často na začiatku napadnutia nevykazujú žiadne príznaky. Jedinečným príznakom infikovaných stromov v skorých štádiách je, keď stredy škvŕn na listoch vypadnú a vzniknú tak dierky na listoch. Zo stromu môže nakoniec spadnúť aj celý list. Zmeny si môžeme všimnúť aj na plodoch, ktoré začínajú hniť na stromoch.

Bakteriálna rakovina stromov, tu sú príznaky a liečba
Zdroj foto: Depositphotos

Pri pokročilom štádiu rakoviny si môžeme všimnúť, že pomaly začína odumierať celý strom.

Ako predchádzať bakteriálnej rakovine

Správne prerezávanie

Pred prerezávaním a po ňom očistíme dobre nástroje, aby sme strom neinfikovali.

Keď prerezávame, robíme to iba v zime alebo v suchom období, vyhýbame sa vlhkým obdobiam jesene a jari, pretože to je najbežnejší čas prenosu infekcie.

Najlepší čas na prerezávanie stromov je zvyčajne počas kvitnutia, keď sa rany hoja najrýchlejšie. Keď prerezávame, odstránime všetky zvädnuté alebo odumreté časti stromu, aj keď si nie sme istí, či je na vine bakteriálna rakovina.

Odstránime burinu okolo stromov

Keďže sa infekcia môže prenášať aj z niektorých burín, snažíme udržiavať okolie stromu bez plevelu.

Pestujeme odolnejšie odrody

Niektoré druhy drevín sú odolnejšie voči chorobám ako iné. Napríklad z čerešní je to odroda Summit alebo Kordia. Zo sliviek je to Durandzia.

Skontrolujeme pH pôdy

Ak chceme zabrániť bakteriálnej rakovine, skontrolujeme pH pôdy. Ak je príliš kyslé, doplníme zem okolo stromu vápnom ( stačí, ak ho zapracujeme do povrchu zeme).

Liečba bakteriálnej rakoviny

Najskôr treba orezať infikované časti stromu, aby sa choroba nešírila. V žiadnom prípade nekompostujeme. Pomôcť môže postrek s organickým fungicídom. Jednou z možností je napríklad fungicíd s obsahom kyseliny fosforitej.