Baklažán a jeho pestovanie: Skvelé tipy, ako na to

Baklažán a jeho pestovanie: Skvelé tipy, ako na to Zdroj foto: Depositphotos

Táto zelenina určite stojí za povšimnutie. Baklažán a jeho pestovanie môže byť celkom jednoduché, ak poznáte nasledujúce zásady. 

Baklažán je zelenina teplého počasia, preto sa mu bude dariť skôr v teplejších krajoch Slovenska. Spoznajte, aká je výsadba a pestovanie tejto zaujímavej zeleniny, ktorá je plná vitamínov.

Domovom baklažánu (Solanum melongena) je Južná Ázia, kde rastie ako divá trvalka. U nás sa dá dopestovať ako letnička. Baklažány vzhľadom na svoju tropickú a subtropickú domovinu vyžadujú pomerne vysoké teploty, podobne ako paradajky a papriky (ktoré rovnako ako baklažány patria do čeľade ľuľkovité). Rastú najrýchlejšie, keď sú teploty medzi 21 a 30 ° C – a veľmi pomaly počas chladného počasia.

Rovnako ako paradajky a papriky, aj táto zelenina sa vyvíja a visí z konárov rastliny, ktorá dorastá do výšky niekoľkých centimetrov. Baklažán a jeho pestovanie môžete zvládnuť i vy, ak máte na to vhodné podmienky.

Keďže baklažány potrebujú teplú pôdu, zvyčajne ich pestujeme zo šesť až osemtýždňových sadeníc, ktoré kúpime v obchode (alebo sa začínajú predpestovať v interiéri asi dva mesiace vopred). Vyvýšené záhony obohatené o kompostovaný hnoj sú ideálnym miestom na pestovanie tejto zeleniny, pretože sa pôda otepľuje rýchlejšie. Baklažány sa môžu pestovať i v kvetináčoch, kde vytvárajú krásne ozdobné dekorácie. V súčasnosti existuje skutočne veľa druhov pekných baklažánov, ktoré sa pestujú len pre okrasné účely.

Baklažán a jeho pestovanie: Skvelé tipy, ako na to
Zdroj foto: Depositphotos

Aj keď sú baklažány zvyčajne krásnej tmavo fialovej farby, ich farba sa môže líšiť, rovnako ako veľkosť a tvar.

Priesady pre skorú úrodu. Čo treba vedieť?

Kedy vysadiť baklažán

Semená začnite pestovať v interiéroch  alebo rašelinových kvetináčoch 8–9 týždňov pred posledným jarným dátumom mrazu. Semená rýchlo klíčia pri teplotách medzi 15 až 22 ° C. Prípadne si tesne pred výsadbou kúpte 6 až 8 týždňov staré priesady.
Rastliny baklažánu vysádzajte do záhrady až po poslednej hrozbe mrazu.

Tipy pri nákupe priesad: Nakúpte zdravé a nepoškodené sadenice. Nekupujte vysoké, pokrútené rastliny ani mladé rastlinky, ktoré kvitnú, inak budete mať nižšiu úrodu.

Výber a príprava vhodného miesta na výsadbu

Najlepšie výsledky dosiahnete výberom veľmi slnečného miesta. Baklažán rastie najlepšie v dobre priepustnej piesočnatej alebo hlinitej pôde s pomerne vysokým obsahom organických látok.
Pre najlepší rast by malo byť pH pôdy medzi 5,8 a 6,5. Pred výsadbou priesad použite na zahriatie pôdy čiernu mulčovaciu textíliu.

Baklažán vyžaduje mierne množstvo hnojiva. Asi týždeň pred výsadbou rozhádžte po celom výsadbovom záhone dobre vyzretý  hnoj alebo bežné hnojivo. Ak pestujete baklažán v kvetináčoch, použite nádobu tmavej farby, ktorá absorbuje viac slnečného žiarenia. Každá rastlina potrebuje päťlitrové (alebo väčšie) kvetináče a mala by byť umiestnená na plnom slnku a vonku, aby mohla byť opelená.