Ako zachrániť váš hrach a chyby, ktoré robíme

Ako zachrániť váš hrach a chyby, ktoré robíme Zdroj foto: Unsplash

Nie vždy pestovanie tejto obľúbenej zeleniny ide hladko. Ak hľadáte rady, ako zachrániť váš hrach, vyskúšajte tieto tipy.

Žltnutie a vädnutie hrachu nemusí byť vždy spôsobené plesňovými chorobami. Niekedy za to môže nesprávna starostlivosť a chyby, ktoré robia mnohí záhradkári.  Ak vaše rastliny hrachu nemajú plesňové ochorenia, o ktorých sme hovorili tu, mohlo by to znamenať problémy s vodou, so živinami alebo zlú výsadbu. Tu sú rady, ako zachrániť váš hrach.

Nesprávne polievanie rastliny

Pri pestovaní každej rastliny, vrátane hrachu je dôležitý spôsob zalievania. Ani málo a ani príliš veľa vody vášmu hrachu neprospieva. V tomto prípade je najlepšia zlatá stredná cesta a ak chceme byť úspešný, mali by sme zabezpečiť rovnováhu. Príliš veľa vody vedie k hnilobe koreňov a iným plesňovým chorobám. Príliš málo vody spôsobuje, že vaše rastliny vädnú a hynú.

Začnite kontrolou úrovne vlhkosti pôdy prstom. Ak je váš prst po vytiahnutí zo zeme suchý, je čas zalievať. V prípade, ak je pôda mokrá, nie je potrebná zálievka.

Ak vaše rastliny žltnú v dôsledku nesprávneho polievania, treba si uvedomiť, že žlté listy sa po odstránení chyby nezmenia späť na zelené; zostanú žlté i naďalej. To, že ste zvolili správny spôsob zavlažovania zistíte podľa toho, že žltnutie lisov už nebude pokračovať.

Choroby hrachu, ktoré môžu zničiť vašu úrodu, časť. II

Hrachu chýba draslík

Existujú dve najdôležitejšie živiny, ktoré hrach potrebuje, a to fosfor a draslík. Po vzídení rastlín síce už nemôžete do pôdy pridávať ďalší fosfor, ale je možné použiť draselné hnojivo na posilnenie rastlín hrachu.

Pred výsadbou hrachu nezabudnite na svoju záhradu pridať kompost alebo kompostovaný hnoj. Užitočné je váš hrášok kompostovať a zvážte tiež pridanie dreveného popola na zvýšenie draslíka.

Odstráňte niekoľko rastlín

Ak sú vaše rastliny hrachu posadené príliš blízko seba, mali by ste ich preriediť. Týmto spôsobom zabezpečíte lepšiu cirkuláciu vzduchu a predídete tak mnohým plesňovým chorobám. Urobte tak pomocou sterilizovaných záhradníckych nožníc. Zníženie počtu rastlín navyše zvýši vašu úrodu hrachu, lebo jednotlivé rastliny budú mať viac živín pre seba a budú zdravšie.