Ako si vyrobiť kompostér do bytu, č. II

Ako si vyrobiť kompostér do bytu, č. II Zdroj foto: Depositphotos

V predchádzajúcej časti sme si povedali základné pravidlá úspešného kompostovania v byte. Dnes sa dozviete, ako si vyrobiť kompostér do bytu, ktorý bude slúžiť svojmu účelu.  

Teraz, keď už viete, prečo kompostovať a ako kompostovať v byte tak, aby ste neprilákali škodcov, či nemuseli byť vystavení zápachu, si povieme, ako si vyrobiť kompostér.

Krok za krokom ako kompostovať v byte

Výber vhodného koša

Existuje množstvo možností kompostovania v byte, vrátane použitia šnekového koša, vedierka alebo elektronického kompostéra. Nakoniec jednoduchý kompostovací kôš vyrobený z plastových nádob je najjednoduchší spôsob, ako začať.

Na kompostovanie nie je potrebný žiadny špeciálny typ plastového koša, ale mal by mať veko. Veľkosť zásobníkov vyberte podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii, pričom nezabúdajte, že kompostovací systém by sa mal uchovávať v tmavej oblasti vášho bytu alebo miestnosti s izbovou teplotou. Obľúbené miesto pre bytový kompostér je pod umývadlom, ale môže byť aj práčovňa alebo komora.

Ako vyrobiť kompostér

Budete potrebovať dve plastové nádoby s tesne priliehajúcimi vekami. rozstrihané noviny alebo piliny, zem. V jednej z plastových nádob vyvŕtajte rad otvorov okolo hornej časti nádoby na každej strane. Presná veľkosť otvoru nie je dôležitá, ale každý otvor by mal byť od seba asi 3 – 5 centimetrov. Tieto otvory umožnia prúdenie vzduchu, ktoré je nevyhnutné pre proces rozkladu.

Do tej istej plastovej nádoby, do ktorej ste práve vyvŕtali otvory na prúdenie vzduchu, vyvŕtajte otvory do spodnej časti nádoby. Počet otvorov sa bude líšiť v závislosti od veľkosti nádoby, ale snažte sa dosiahnuť rovnomerné rozloženie po celej nádobe. Tieto otvory umožnia tekutine odtiecť do druhej plastovej nádoby. Tú môžete buď vyliať do toalety alebo použiť na hnojenie rastlín.

Plastový kôš s otvormi vložte do koša bez otvorov. Na dno dajte niekoľko centimetrov zeminy. Na pôdu poukladajte suchý savý materiál, ako sú napríklad útržky novín, kartónu alebo piliny.

Takto je váš kompostér pripravený na použitie a môžete doň pridávať organický odpad. Nezabudnite ho prikryť novinami alebo pilinami, aby absorbovali prebytočnú vlhkosť a zabránili vzniku plesní a zápachu. Po pridaní materiálu kompostér prikryte vekom.