Ako sadiť paradajky pre krásnu úrodu

Ako sadiť paradajky, aby ste mali bohatú úrodu Zdroj foto: NašaZáhradka/MM

Niekto si bez tejto chutnej zeleniny nevie predstaviť svoj jedálniček. Ako sadiť paradajky, aby sme sa tešili z čo najväčšej úrody?

Pestovanie paradajok vyzerá celkom ako jednoduchý proces. No chce to však trošku skúseností a dodržanie niektorých zásad. Ako sadiť paradajky, aby ste boli v ich pestovaní úspešní? Prinášame vám niekoľko rád.

Ešte pred začatím výsadby

Ak chcete začať s paradajkami, musíte si najskôr zaobstarať semiačka. Možno sa to nebude zdať ako veľký problém, ale je to dôležité, pretože si môžete vybrať z rôznych druhov odrôd. Aj bežné záhradné paradajky majú rôzne podoby a je nevyhnutné poznať rozdiel medzi nimi.

Toto rozhodnutie z veľkej časti zavisí od toho, aký druh paradajok máte najradšej, a tiež od typu jedál, do ktorých ich chcete používať. Paradajky môžete pestovať už zo zakúpených sadeníc, no lepšie výsledky dosiahnete, ak si ich sami predpestujete.

Ničivý vírus zasiahol paradajky a papriky po celej Európe

Pozor na jarný mráz a príliš slnečné stanovište

Ďalšími dôležitý skutočnosťami, ktoré musíte premyslieť pri pestovaní paradajok je čas a miesto výsadby. Semená paradajok môžete zasadiť do zakoreňovacích kvetináčov najlepšie zhruba šesť až osem týždňov pred posledným jarným dátumom mrazu a umiestniť ich v interiéri na slnečný parapet. Miestnosť s rastlinami by mala mať cez deň teplotu 25 °C, počas noci môže byť teplota nižšia, a to 15 °C.

Paradajky milujú teplé počasie. Chlad im nerobí dobre, ale môžu trpieť aj pri vysokých horúčavách. Akákoľvek extrémna teplota tak či onak poškodí rastový proces. Preto zbytočne neriskujte a priesady po postupnom otužovaní dajte von na záhon radšej po májových zamrznutých.

Okrem toho je pri výsadbe paradajok vonku najvhodnejšie umiestniť ich na dobre priepustné miesto (plody nepotrebujú veľa vody), na ktorom je veľa slnka. V chladnejších oblastiach musia vaše rastliny dostať zhruba šesť hodín slnka denne. V teplejších oblastiach potrebujú trochu popoludňajšieho tieňa.

Čo paradajky potrebujú?

Úroda paradajok, tak ako pri iných druhoch zeleniny, závisí od dobrej pôdy, aby mohla rastlina rásť a prosperovať. Na trhu je množstvo hnojív na paradajky, živiny im však môžete dopriať aj prostredníctvom organických hnojív, ako sú napríklad vaječné škrupiny a podobne. Paradajky neznášajú ťažkú ílovitú pôdu a bude sa im dariť v dobre priepustnej hlinito piesočnatej zemi s množstvom živín.

Paradajky  patria medzi zeleninu, ktorú môžete vysádzať hlbšie do zeme. To im umožňuje lepšie čerpať živiny nevyhnutné na zdravý rast. Vezmite si priesady a vložte ich dostatočne hlboko do pôdy tak, aby najspodnejšie listy trčali tesne nad povrchom pôdy. Ak majú vaše rastliny veľa koreňov, môžete bez obáv pokryť takmer 2/3 rastliny. Keď sú vaše paradajky v pôde, dôkladne ich zalejte. Jednotlivé priesady by mali byť od seba vzdialené približne 40 až 60 cm. Záleží však od odrody.

Ďalším dôležitým tipom je, že pôdu okolo paradajok nepritláčajte počas sadenia veľmi pevne. Paradajky potrebujú prúdenie vzduchu a kyslík. Neskôr im nezabudnite poskytnúť oporu, aby vám rastliny nepolámal vietor. Paradajky nesaďte na miesto, kde ste predtým pestovali papriky, paradajky alebo baklažány. Túto zeleninu totiž napádajú rovnakí škodcovia a vaša úroda paradajok by mohla byť tak viac ohrozená.