Ako sadiť do zvýšených záhonov, na toto pozor

ako sadiť do zvýšených záhonov Zdroj foto: Unsplash

Rozhodli ste sa tento rok vyskúšať momentálny trend vyvýšeného pestovania zeleniny a ovocia? Tu nájdete tipy, ako sadiť do zvýšených záhonov.

V predchádzajúcich článkoch sme hovorili o založení a starostlivosti o vyvýšené záhony. Táto metóda však vyžaduje trochu odlišný spôsob sadenia, keď pracujeme zväčša s menšou plochou na záhradkárčenie, treba si starostlivo premyslieť, ako a kedy vysádzať plodiny. Máme pre vás tipy, ako sadiť do zvýšených záhonov.

Výsadba prvý rok

Keďže počas prvého roka je váš zvýšený záhon doslova nabitý dusíkom, je vhodné zvoliť rastliny, ktoré ho vyžadujú viac oproti iným plodinám. Čiže prvý rok sejte zeleninu prvej trate, ako je napríklad tekvica, kaleráb, kapusta, paradajky alebo paprika.

Výsadba druhý rok

Počas druhého roka do zvýšeného záhonu vysievajte zeleninu druhej trate. Môžete siať semeno mrkvy, petržlenu, cvikly, reďkovky, repy a cibule. Pozor, nezabudnite dbať na to, aby sa jednotlivé rastliny medzi sebou znášali a tvorili si ideálnych susedov. Veľa rastlín prosperuje zo vzťahu s inými a naopak. Kľúčom bohatej úrody je tiež i dostatok živín, ktoré poskytnete rastlinám. Kým však siahnete na zaručený manuál, treba dať aj na svoj sedliacky rozum či múdrosti starých mám. Čo platí u vášho suseda, nemusí platiť vo vašej záhrade.

Ako sa postarať o včely vo vašej záhrade. Urobte im hniezdo!

Chráňte rastliny proti škodcom

Najideálnejšou ochranou proti najčastejším škodcom pestovaných plodín je ich striedanie. Príbuzné druhy majú spravidla spoločných nepriateľov, ktorí môžu prežiť aj niekoľko rokov v pôde. Pomôcť chrániť zeleninu pred škodcami môže pomôcť kombinovaná výsadba rôznych druhov kvetov a byliniek spolu so zeleninou. Tieto rastliny totiž lákajú rozličné druhy takzvaného užitočného hmyzu, ktorý sa postará o niektoré neželané škodce.