Ako sa zbaviť dlhotrvajúceho kašľa

ako sa zbaviť dlhotrvajúceho kašľa Zdroj foto: Pixabay

Máte za sebou vírusové ochorenie, ale jeden jeho príznak stále pretrváva? Ako sa zbaviť dlhotrvajúceho kašľa sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

Väčšina príznakov nachladnutia zmizne za sedem až 10 dní, ale niekedy sa stáva, že kašeľ stále pretrváva. Podľa odborníkov je to preto, že naša imunita sa snaží dostať dýchacie cesty do normálu. Ako sa zbaviť dlhotrvajúceho kašľa, ktorý nám dokáže znepríjemňovať život? A to zvlášť v časoch pandémie? Tu je niekoľko tipov, ako potlačiť túto zdravotnú komplikáciu.

V prvom rade stavte na prevenciu

Chráňte sa pred chorobou

Asi najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť dlhotrvajúcemu kašľu, je mu zabrániť. Buďte napríklad dôslední v umývaní rúk po príchode domov, snažte sa nedotýkať predmetov alebo bežných povrchov v blízkosti chorých ľudí. Ak máte pocit, že začínate pociťovať príznaky, doprajte si zvýšené množstvo vitamínov alebo jedál, ktoré posilnia vašu imunitu.

Ďalšie byliny, ktoré sa dajú pestovať v kvetináči po celý rok

Odpočívajte

Spánok je veľmi účinný prostriedok, ktorý napomáha k zlepšeniu celkového zdravia. Počas neho sa regenerujete a dávate vášmu imunitnému systému čas na boj. Ak vám kašeľ bráni v spánku, podložte si hlavu ďalšími vankúšmi tak, aby ste dosiahli 15 stupňový uhol. Vďaka tomu sa vám lepšie otvoria dýchacie cesty, aby ste mohli ľahšie dýchať, a zabránite tak hromadeniu hlienu v krku.

Dbajte na vzduch, ktorý dýchate

V prípade kašľa sa vyhýbajte dráždivým látkam, ktoré ho môžu zhoršiť alebo predĺžiť. Takisto by ste sa mali strániť parfumov, dymu a všetkého, na čo ste alergickí. V tomto prípade sú dobré čističky vzduchu, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu ovzdušia. Naopak elektrické ohrievače vysušujú vzduch, čo môže podráždiť kašeľ. Ak vás teda trápi tento problém, zaobstarajte si tiež zvlhčovač vzduchu.

Ako sa zbaviť dlhotrvajúceho kašľa

Med zmierni podráždenie

Teplý čaj s medom môže upokojiť podráždené hrdlo; horúca tekutina totiž rozpúšťa hlien v hrudníku a dutinách a med má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti infekcii. Lyžica medu môže sama o sebe zmierniť kašeľ – jedna štúdia dokonca zistila, že u detí od 2 rokov môže byť rovnako účinná ako dextrometorfán, ktorý je jednou z hlavných zložiek niektorých liekov na utlmenie kašľa.

Vyskúšajte inhalovať teplú paru

Ďalším dobrým tipov na potlačenie kašľa je inhalovať teplú paru s pridaním éterických olejov, ako je napríklad olej Eukalyptus alebo z mäty piepornej.  Horúci vlhký vzduch pomáha vyčistiť hlien vyvolávajúci kašeľ a zvlhčuje nosné a dýchacie cesty, aby sa ľahšie dýchalo. Spomínaný eukalyptusový éterický olej má navyše antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti. Pridajte teda listy alebo niekoľko kvapiek éterického oleja do vriacej vody a potom sa zhlboka nadýchnite.

Urobte si cibuľový sirup

Tento domáci recept na potlačenie kašľa poznali už naše staré mamy. Do skleneného zaváracieho pohára naukladajte kolieska očistenej cibule, zasypete kryštálovým cukrom a znovu poukladajte kolieska čerstvej cibule. Pohár uskladnite v chladničke a nechajte niekoľko hodín postáť. Šťavu, ktorú týmto spôsobom získate, užívajte po lyžici, no nie dlhšie ako 4 dni. Ak kašeľ pretrváva, treba si pripraviť čerstvú šťavu nanovo.