Ako sa starať o zvýšené záhony pre bohatú úrodu

Ako sa starať o zvýšené záhony Zdroj foto: Pixabay

Založili ste si vyvýšenú záhradku? Tu sú dôležité informácie, ako sa starať o zvýšené záhony, aby ste sa tešili z čo najväčšej úrody. 

O vyvýšenú záhradku sa treba starať trošku inak ako o bežné riadky. Tu je niekoľko informácií, ako sa starať o zvýšené záhony pre bohatú úrodu.

Zvýšené záhony ako relax

Mnohí  pestovatelia si myslia, že zvýšené záhony sú bezúdržbové. Ale žiaľ, ak chcete mať úrodu, strávite aj pri tomto spôsobe pestovania dosť času. Náročné je najmä založiť ich, aj keď len raz za niekoľko rokov. O tom sme si hovorili v predchádzajúcom článku. Starostlivosť o zvýšené záhony však mnohí z nás chápu ako formu relaxu. Táto skutočnosť je dokonca vedecky podložená. Pôdna baktéria Mycobacterium vacae vylučuje chemické látky, ktoré pri práci so zeminou vdychujeme. Tie majú priamy vplyv na zvýšenú tvorbu sérotonínu, teda hormónu šťastia, čo vysvetľuje, prečo sú záhradníci šťastnejší ako ostatní ľudia.

Zvýšený záhon treba každý rok dopĺňať

Počas roka nastane biologický rozklad materiálov použitých vo zvýšenom záhone. To spôsobí, že objem pôdy začne klesať, preto treba doplniť nový kompost. Najvhodnejším obdobím na túto činnosť je jar. Okrem toho robte bežné práce, ako je napríklad ľahké okopávanie ( nie však príliš hlboké, iba do hĺbky 3 až 5 cm pôdy). Taktiež nezabudnite vyplevať burinu, nech neberie živiny pestovaným rastlinám.

Čo je potrebné spraviť v máji na záhrade, č. II

Starostlivosť o zvýšený záhon počas leta

Ani v lete by ste nemali zabudnúť na váš zvýšený záhon. Napríklad mu doprajte nástielku. Vhodným materiálom môže byť slama, ktorú rozložíte okolo rastlín v hrúbke 10 až 15 cm. Mulč vám pomôže udržať pôdnu vlhkosť a tým aj biologické aktivity organizmov.

Takto na zvýšené záhony počas jesene a zimy

Koncom jesene sa slama odstráni a zvýšený záhon sa vystelie vrstvou popadaného lístia, na ktoré sa znovu uloží slama. Táto nástielka slúži ako izolačná vrstva pred mrazivým počasím a počas teplejších zimných dní aj ako potrava pre dážďovky. Počas nasledujúcej jari túto vrstvu odstránime a dáme na kompost.