Ako poraziť choroby, škodcov a burinu bez chemikálií?

Ako poraziť choroby, škodcov a burinu bez chemikálií? FOTO: Depositphotos

Snažíte sa pestovať ekologicky a vyhýbate sa postrekom? Prezradíme vám, ako poraziť choroby, škodcov a burinu bez chemikálií.

Každý rok bojujete s burinou a snažíte sa pritom vyhnúť chemickým postrekom? Existuje účinná metóda, ako poraziť choroby, škodcov či burinu, ktoré nie je len ekologická, ale i účinná. Je čas vyskúšať solarizáciu pôdy.

Čo je to solarizácia pôdy

Solarizácia pôdy využíva slnečnú energiu, aby vám prirodzene pomohla ničiť burinu, zlé baktérie, huby a škodcov. Tento jednoduchý a lacný trik nevyužíva nič iné ako fóliu z číreho plastu a slnečné teplo. Táto metóda funguje tak, že pôdu, kde chcete na budúci rok sadiť, prikryjete priesvitnou fóliou. Slnko zohreje zem pod ňou, aby bola extrémne horúca. Teplo totiž zabíja semená burín a patogény, ktoré sú pre vašu záhradu zlé. Na tento účel sa zvyčajne používa spomínaná priesvitná fólia, ale pokojne môžete použiť tiež igelit čiernej farby. Pôda sa však tak rýchlo nezahreje a usmrtí preto menej škodcov.

Ako sa zbaviť púpav a dôvody, prečo to nerobiť

Prečo použiť solarizáciu pôdy na ničenie buriny a škodcov

Buriny, ako je pýr, praslička, žihľava, portulaka, púpava, pastierska kapsička a ďalšie sú dosť odolné. Pomôcť môže práve solarizácia, pretože teplo ničí semená skôr, ako môžu vyklíčiť.

Solarizácia pôdy zabíja aj množstvo bežných patogénov. Podobným spôsobom funguje tiež kompostovanie, kde teplo vznikajúce hnitím zabíja a rozkladá patogénne látky.

Mnohé baktérie a plesňové ochorenia sa vyvinuli tak, aby fungovali pri špecifických teplotách. Keď sa teplota dostane nad túto úroveň, nemôžu prežiť.

Čo sa týka škodcov, solarizácia pôdy si dokáže poradiť napríklad s háďatkami. Tie totiž neznesú vysoké teplo. Obzvlášť náchylné sú vajíčka a larvy tohto nepríjemného škodcu.

Ďalšou výhodou tejto metódy je jej cenová dostupnosť. Navyše môžete recyklovať starú fóliu, ktorú ste predtým použili pri výrobe fóliovníka.

Solarizácia pozemku je oveľa lacnejšia ako opakovaný nákup herbicídov, ktoré môžu otráviť vašu pôdu. Ďalšou výhodou solarizácie je zvýšenie živín v pôde.