Ako pestovať medovku lekársku plus spôsoby jej využitia

Ako pestovať medovku lekársku plus spôsoby použitia Zdroj foto: NašaZáhradka/MM

Táto voňavá rastlina má určite veľa priaznivcov. Patríte medzi nich? Tu sa dozviete, ako pestovať medovku lekársku.

Ak vás zaujíma, ako pestovať medovku lekársku, ste na správnom mieste. Táto voňavá rastlina nájde využitie nielen vo vašej kuchyni ale i v domácej lekárničke.

Medovka lekárska je trvalka, ktorá prirodzene rastie v piesočnatých oblastiach. Dariť sa jej však bude vo všetkých klimatických podmienkach. Má mnoho úžasných použití v jedle a pití, medicíne, kozmetike a dokonca aj v remeslách.

Odkiaľ sa vzala medovka a načo sa používa?

Medovka lekárska (latinský názov Melissa officinalis ) pochádza z okolia východného pobrežia Stredozemného mora, a zakrátko sa rozšírila po celom svete. Jej použitie sa datuje do roku 300 pred naším letopočtom, kedy medovku ako liečivo využívali starí Gréci a Rimania. Grécky lekár z 1. storočia, Dioscorides zaznamenal použitie tejto byliny ako liek na bolesti zubov, bodnutie škorpiónom a pohryznutie psom, ako aj na podporu menštruácie a zlepšenie dny.

Táto bylinka s citrónovou vôňou sa často používala na prilákanie včiel. Odtiaľ pravdepodobne pochádza aj jej názov Melissa. Slovo je odvodené z gréckeho slova „mélissa“ alebo včela. Medovka sa preto vysádzala v blízkosti včelích úľov. Vďaka nej totiž rýchlejšie našli cestu naspäť do úľa. A taktiež slúžila tomuto užitočnému hmyzu na poskytnutie potrebného nektáru.

Medovka lekárska je užitočná bylina, ktorá sa už dlho používa v podobe čaju na upokojenie, podporu trávenia a na zníženie stresu. Má povesť znižovania úzkosti, nepokoja a nespavosti a už oddávna sa používa na liečbu zažívacích ťažkostí a plynatosti.

Začínate s bylinkami? Rozhodnite sa pre tie správne

Ako pestovať liečivú medovku

Medovku je možné pestovať na plnom slnku alebo v polotieni. Pozor však. Pri nadmernom vystavení slnku môže stratiť farbu a vôňu. Optimálne rastové prostredie pre túto bylinu zahŕňa vlhkú pôdu, dobrý odtok a ochranu pred horúcim počasím. Pred výsadbou je vždy dobré zapracovať do pôdy kompost.

Táto liečivá rastlina má robustný a rozľahlý koreňový systém, preto ju môžete zasadiť na svah, aby ste zabránili erózii! Ak jej vytvoríte vhodné podmienky hneď v úvode pestovania, zriedka potrebuje hnojenie alebo zvláštnu starostlivosť.

Medovka má tendenciu rozrastať sa. Ale na rozdiel od svojich plazivých príbuzných ( mäty piepornej)  sa táto bylina šíri skôr semenami ako podzemnými výhonkami. Aj keď sa samovysieva celkom ľahko, nemusíte sa báť, že vám zarastie celú záhradu. V prípade, že chcete zabrániť  šíreniu medovky, jednoducho vrcholce zozbierajte pred kvitnutím, aby nemala možnosť ísť do semena. Zabrániť šíreniu semien môžete aj pomocou mulčovania.  

Čítajte nás i nabudúce, povieme si, ako rozmnožovať medovku lekársku a podporiť jej zdravý rast.