Ako pestovať krotónovec strakatý

Ako pestovať krotónovec strakatý Zdroj foto: Depositphotos

Táto krovitá izbová rastlina poteší najmä ozdobnými listami. Spoznajte tipy, ako pestovať krotónovec strakatý

Krotónovec strakatý očarí mnohých pestovateľov krásou svojich kožovitých listov. Bývajú tvarovo veľmi rozdielne, väčšinou kopijovité, vyfarbené v najrôznejších odtieňoch. Izbovka poteší aj svojimi síce nenápadnými drobnými kvetmi zelenobielej farby. Kvitne dosť nepravidelne. Krotónovce môžu mať buď úzke, alebo široké listy. Domovom tejto veľmi dekoratívnej rastliny je Juhovýchodná Ázia a ostrovy v Tichomorí.

Ako pestovať krotónovec strakatý

Krotónovec je veľmi náročná rastlina. V byte vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť, ktorú možno len ťažko zabezpečiť, najmä v miestnostiach s ústredným kúrením. Neznáša prievan a na prudký pokles teploty reaguje zhadzovaním listov. Dobrou správou je, že postupne sa vyšľachtili odolnejšie typy, ktoré znesú i zhoršené podmienky.

Vhodné miesto

Rastlinu v byte postavíme na svetlé miesto. Potrebuje dostatok slnka, ale nie priame. Pri nedostatku svetla stráca pestré zafarbenie. V lete jej najlepšie vyhovuje 20 až 25 °C. Pozor, neznáša suchý a chladný vzduch.

Polievanie

Izbovku polievame výdatne a pravidelne vlažnou, mäkkou vodou. Listy treba striekať i niekoľkokrát denne.

Hnojenie a prezimovanie

Krotónovcu treba pravidelné hnojenie ( aspoň raz za týždeň ) roztokom organického hnojiva bez obsahu vápnika. Prezimuje pri teplote 18 – 20 °C. Aj v zime vyžaduje dostatok vody, svetla a vzdušnej vlhkosti. Najvýhodnejšie je pestovať rastlinu v okennom skleníčku, v zimnej záhrade a podobne.

Visiace sukulenty vyžadujú osobitú starostlivosť. Zistite, akú

Rozmnožovanie

Izbovka sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami. Na mieste, na ktorom chceme, aby sa krotónovec zakorenil, urobíme ostrým nožom šikmý zárez zdola nahor asi do 2/3 kmeňa. Priestor medzi reznými ranami a okolo nich vyplníme vlhkým machom a obalíme igelitom. Udržiavame v stálej vlhkosti. Keď korienky rastliny krotónovca prerastajú cez machový bal, celý vrchol odrežeme pod machovým balom a zasadíme do primeraného kvetináča.

Presádzanie

Rastlinu presádzame každý rok na jar. Izbovka potrebuje substrát zložený z rašeliny, listovky a piesku v pomere 1:1: 1/2, čiže dobre priepustnú pôdu.

Krotónovec strakatý aj napriek svojej náročnosti je obľúbenou rastlinou a v bytoch si ju dovolí pestovať čoraz viac milovníkov pekných izbových kvetín. Tak prečo to neskúsite aj vy?