Ako pestovať a starať sa o citrónové uhorky

Ako pestovať a starať sa o citrónové uhorky Zdroj foto: Depositphotos

Počuli ste už o citrónových uhorkách? Prinášame vám tipy, ako pestovať a starať sa o túto zaujímavú zeleninu. 

Citrónové uhorky (Cucumis sativus ‚ Lemon‘) pripomínajú veľkosťou a farbou citrón. No nemajú však citrusovú chuť, ani vôňu, ako by mohol naznačovať ich názov. Ako pestovať a starať sa o citrónové uhorky? Zistili sme za vás niekoľko zaujímavých tipov.

Starostlivosť o citrónovú uhorku

Citrónové uhorky sa môžu pestovať podobne ako obyčajné uhorky. Sadenice umiestňujeme na slnečné miesto vzdialené približne 45 až 60 centimetrov. Ak sme predtým pestovali sadenice v interiéri, pred vonkajšou výsadbou ich pomaly otužujeme. Vysádzame do riadkov alebo kopcov po tom, ako sa teplota pôdy zahreje aspoň na 18 °C, čo sa deje v polovici až koncom mája.

Ak máme dostatočne veľké miesto na výsadbu, umiestnime rastliny vo vzdialenosti 90 až 220 centimetrov od seba. Ak je priestor obmedzený, rastlina potrebuje mrežu alebo iný typ nosného systému, po ktorom by sa plazil do výšky.

Nároky na svetlo

Citrónové uhorky potrebujú svetlo a dostatok slnečného svetla. To je najmenej 6 až 8 hodín slnka denne.

Zdravotné prínosy trniek, objavte silu malých bobúľ

Nároky na pôdu

Táto zelenina je náročná na živiny v pôde, preto potrebuje humusovú zem, ktorá je dobre odvodnená.  Udržujeme mierne kyslé pH pôdy 6,5 až 7,0 (neutrálne).

Ako pestovať a starať sa o citrónové uhorky
Zdroj foto: Depositphotos

Nároky na vlahu

Najmä krátko po výsadbe potrebujú uhorky pravidelnú vlahu. Takisto aj preto, aby sme podporili kvitnutie. Ak ich polievame striedmo, môže to viesť k horkej chuti plodov.

Počas horúcich a suchých období možno budeme musieť zalievať niekoľkokrát týždenne, aby sme zabránili vysychaniu pôdy. No ani s vodou to netreba preháňať, pretože to môže spôsobiť, že pôda bude zbytočne premočená. Uhorky zásadne nepolievame na listy ale ku jej koreňom. Takto totiž môžeme predísť múčnatke a iným plesňovým chorobám.

Hnojenie a mulčovanie

Pred výsadbou pridávame kompost s fosforom alebo primiešame hnojivo s nízkym obsahom dusíka. Hnojivo s príliš vysokým obsahom dusíka môže spáliť rastliny alebo podporiť rast listov a nízku produkciu uhoriek. Každé dva týždne rastliny prihnojujeme univerzálnym hnojivom.

Čo sa týka mulčovania, počas výsadby nesieme vrstvu organického mulča (slama, nasekané listy alebo akýkoľvek iný organický materiál), aby korene zostali chladné, zadržali vlhkosť, poskytli ochranu proti škodcom a zabránime tiež tomu, aby plody ležali priamo na pôde. Stačí 7 centimetrov mulču, pretože môžeme zhoršiť existujúci problém so slimákmi.

Zber

Zbierajú sa 3 až 4 centimetrové uhorky na nakladanie a 5 centimetrové na krájanie. Citrónová uhorka je vďačnou zeleninou a pri správnej starostlivosti sa odvďačí bohatou úrodou.